Gündem

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Sözleşmeli Er ve Erbaşların Sorunlarını Dile Getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de gerçekleştirilen CHP Grup Toplantısı kapsamında partililere seslendi. Burada gündeme, yerel seçimlere dair açıklamalarda bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaoğlu kamu gündemine de değindi. 

SÖZLEŞMELİ ERLERİN YAŞADIĞI SORUNLAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasının bir bölümünde sözleşmeli erlerin özlük haklarına değindi. Bu konuda sözleşmeli erlerin ciddi sıkıntılar yaşadığını ifade eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, bu sorunların ilkini sözleşmeli erlerin evlerine gidememeleri olarak açıkladı. 

Bu konuda Uzman Çavuş ve Astsubayları örnek gösteren Kemal Kılıçdaroğlu bu personellerin akşam evlerine gittiklerini ancak sözleşmeli erlerin 7 yıl boyunca kışlada kaldıklarını söyledi. 

”Orduda 7 yıl görev yapan sözleşmeli er erbaşlar evlerine gidemiyorlar. 7 yıl evlerine gidemiyorlar. Ancak yılda 30 gün izin var veya 15 gün mazeret izni veya doğum ölüm izni 7 günlük evlilik izni var. Sonra 7 yıl kışlada bekleyeceksin tıpki erler gibi. 7 yıl boyunca kışlada er koğuşunda kalmak zorundalar. Neden? Bunlar insan değil mi?”

ZAM KONUSUNA ELEŞTİRİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında ayrıca iyileştirme zammına değindi ve bu zammın sözleşmeli erlere verilmediğini aktardı.

Ocak 2018’de uzman çavuş astsubay ve üst kademeye 400 lira iyileştirme zammı yapıldı. Herkese zam sözleşmeli er erbaşlara bu zam verilmedi. Neden? Sözleşmeli er erbaşlara aile çocuk yardımı yapılmaz. Askerler bir yerden bir yere görevlendirilebilirler. Giderlerken tayin izni yol harcırahı alırlar. Sözleşmeli er erbaşlara bu hak da yok. Bunlar robot değil bunlar da insan. Bunlarda eş durumu tayini de yok. Neden? Şehit olduklarında yakınlarına ayda 4200 lira veriyorlar. Sözleşmeli er erbaş dışında şehit olursa 5600 lira veriyorlar. Şehit şehittir. Haksızlık değil mi bu?”

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Sözleşmeli erlerin yaşadıkları sorunlara dair çözüm önerisi de sunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı.

”Çözüm; uzman er ve uzman onbaşıya verilen haklar bunlara da sağlansın. Uzman er ve uzman onbaşıya verilen haklar bunlara verildiği zaman bu sorun da büyük ölçüde çözülmüş olacak. Ordu milletvekilimiz araştırma önergesi hazırladı Meclis’e verdi.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir