Gündem

CHP’den tutuklanan Urla Belediye Başkanı hakkında açıklama yapıldı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak düzenlediği basın toplantısında Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un tutuklanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

CHP’li Faik Öztrak şunları söyledi;

URLA BELEDİYE BAŞKANIMIZIN TUTUKLANMASI DEMOKRASİYE DARBEDİR

Urla Belediye Başkanımız Burak Oğuz’un tutuklanmasıyla ilgili görüşlerimizi açıklamak istiyorum. Dosyada gizlilik kararı var. O nedenle içerik hakkında çok fazla konuşabilmemiz mümkün değil. Ama bakıldığında savcılık kendisini FETÖ üyeliği suçlamasıyla Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etmiş. Aslında Belediye Başkanımız, savcının daveti üzerine avukatıyla birlikte İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gitmiş. Yani bir yere kaçmaya çalışmamış. Yasada yazılı kuvvetli suç ve kaçma şüphesi, delil karatma, gizleme, yok etme gibi tutuklama sebeplerinden hiçbiri bu olayda mevcut değil. Hakkında kesinleşen bir hüküm de yok. Son yerel seçimlerde yüzde 67,5 gibi rekor bir oyla seçilen Belediye Başkanımız hakkındaki bu karar demokrasiye darbe vurmaktır. Millet iradesini hiçe saymaktır.

FETÖ’YLE “YAĞAN YAĞMURDA BERABER ISLANANLAR” BELLİ

FETÖ’yle kimlerin birlikte yol yürüdüğü, kimlerin yağan yağmurlarda birlikte ıslandığı hepimizin bilgisi dahilinde olan hususlardır. Cumhuriyet Halk Partisi, dün de FETÖ’nün karşısındaydı, bugün de karşısındadır. Kimse bu karardan kendisine siyasi manevra alanı çıkarmaya heves etmesin. Buna fırsat vermeyiz. Başkanımızın yanındayız ve hukuki sürecin takipçisiyiz. Hukukçularımız gerekli çalışmaları yapıyorlar. Başkanımızın en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşarak bu suçlamalardan aklanacağına inanıyoruz.

DEMOKRASİYE İNANIYORSAK KARŞI ÇIKMAK ZORUNDAYIZ

Son olarak şunu ifade edeyim. Görevden alınan tüm seçilmiş kişilerin hakkında biliyorsunuz baştan itibaren bizim görüşümüz şudur: Seçimle gelen seçimle gitmelidir. Hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı olmayan seçilmişlerin idari kararla görevden alınmasını doğru bulmuyoruz. Bunu sadece kendi partimizin Belediye Başkanı için söylemiyoruz. Zorla görevinden istifa ettirilenler içinde söyledik, görevden alınan, kayyum atanan diğer belediyeler içinde söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. Demokrasiye inanıyorsak buna karşı çıkmak zorundayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir