Gündem

Çin’deki Türk öğretmen ülkedeki coronavirüs durumunu anlattı!

Binlerce kişinin enfekte olduğu ve çok sayıda kişinin öldüğü virüs vakasında gelişmeler devam ediyor. Çin’de yaşanan korku ve paniğin basındaki yansımaları tüm dünyada insanların endişelenmesine neden olmuştu. Diğer ülkelerde de görülmeye başlanan virüs için tedbirler ve çalışmalar devam ediyor. Türkiye’de coronavirüse karşı Çinli turist kısıtlaması ve termal kamera uygulaması gibi bir takım uygulamalarla vatandaşlarını korumaya çalışıyor. Çin’in Şian şehrinde yaşayan Türk öğretmen Burak Teoman ülkede yaşananları Türk medyasına anlattı.

Virüs sosyal ve iş hayatını derinden etkiledi

Türk öğretmen ülkede yaşananları, “Öncelikle burada virüsün getirdiği panik ortamı gün geçtikçe yetkililer tarafından verilen tavsiyelerle azaltılmaya çalışılıyor. Sosyal yaşam şu an sıfıra inmiş durumda diyebiliriz. Hem bahar tatilinin hem de virüs olayının aynı anda vuku bulması sosyal yaşantıyı vurdu. Fabrikalar üretimlerini durdurdu. Özel ve devlet eğitim ve öğretim kurumları hizmetlerini tamamen durdurdu. Ben öğretmenlik yapıyorum. Bazı eğitim kurumları uzaktan eğitim sistemiyle derslerine devam etmeye çalışıyor. Ancak virüs sosyal ve iş hayatını derinden etkiledi.

Öncelikler yetkililerin bize söylediği, evlerden dışarı çıkılmaması gerekiyor. Kalabalık ortamlarda virüsün yayılması daha kolay gerçekleşebiliyor. Ayrıca zaruri ihtiyaçlarımızı karşılamak için dışarı çıktığımızda ise kesinlikle maskelerimizi takıp öyle çıkmamız gerekiyor. Maskesiz dışarı çıkılmaması defalarca tekrarlandı. Zaten insanların yüzde 100’ü maske ile dışarı çıkıyor. Hatta bazı insanların çifte maske taktıklarını görebiliyorsunuz. Alınan tedbirler bunlar. Hijyene çok önem veriliyor. Gittiğiniz her yerde antibakteriyel sıvılar ve jeller kullanılıyor. İnsanları bu şekilde dezenfekte ediyor kendilerini. Eğer dışarı çıktıysanız eve gelince en az 30 saniye el ve yüzünüzü yıkamanız gerekiyor. Biz de bu tavsiyelere uyuyoruz. Çok dışarı çıkmamaya çalışıyorum. Şu anda Çin’de bir maske sıkıntısı var. Şu an eczanelerde maske sıkıntısı çok büyük. Türkiye de tahliye operasyonu gerçekleştirildi. Çin’e yardım da edildi. Diğer ülkelerden de takviyeler geliyor. N95 denilen maskeyi temin edemedim. En iyi maske bu. Olan maskemi de sirke ile dezenfekte edebiliyorum.” şeklinde ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir