Gündem

Çin’den ABD’ye suçlama! Paniği dünyaya yayıyorsunuz!

Şimdiye kadar 521 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ölümcül virüs yüzünden dünya panik halinde. Henüz kesin bir tedavisi bulunamamış olan virüse karşı ülkeler çeşitli önlemler alarak vatandaşlarını korumaya çalışıyor. Birçok ülkenin uçuş kısıtlaması getirdiği Çin’de, ABD‘nin vatandaşlarına seyahat kısıtlamaları getirmesi Çin yönetiminin tepkisine neden oldu. ABD’yi korkuyu arttırmak ve panik oluşturmakla suçladı.

ABD panik havasını tüm dünyaya yayıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying yaptığı açıklamada, “ABD gibi güçlü salgın önleme yetenekleri ve tesisleri bulunan ülke, WHO tavsiyelerine aykırı aşırı kısıtlamalar uygulanmasına öncülük ediyor” dedi.ABD’nin panik havasını tüm dünyaya yaydığını söyleyen Chunying diğer ülkelere yaptığı çağrıda makul, sakin ve bilime dayalı yargılarda bulunmaları gerektiğini ifade etti.

Ticaret ve seyahat yasağına gerek yok

Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) acil durum ilan etmesine rağmen ticaret ve seyahat yasağına gerek olmadığını belirtti. WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da seyahat yasaklarının gereksiz olduğunu ifade ederek, “Uluslararası seyahat ve ticarete gereksiz yere müdahale eden tedbirler için bir neden yok. Tüm ülkeleri kanıta dayalı ve tutarlı kararlar uygulamaya çağırıyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir