Gündem

Çin’den gelen kargolar ile coronavirüs bulaşır mı? Ticaret Bakanı açıkladı!

Dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Çin’den ülke içine gelen ürünlerde virüs olup olmadığı merak konusu oldu. Vatandaşlar arasında Çin’den yapılan alışveriş sonrasında kargolarla gelen ürünlerin coronavirüs hastalığına neden olup olmayacağı konusu gündemde. Bu konuda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, coronavirüsün kargo ile bulaşmayacağını söyledi. Ruhsar Pekcan açıklamasında “Sağlık Bakanlığı bize uluslararası kargolarda bir sıkıntı olmayacağına dair bilgi notu gönderdi” dedi.

Dünyada kimse kargoları engellemiyor

Pekcan sözlerine “Bakanlıktan gelen notta bu virüsün kuru yüzeylerde birkaç saatten fazla yaşamadığı dolayısıyla uluslararası kargolarda bir sıkıntı olmadığı yönünde. Henüz virüs çok da tanınmıyor ama dünyaya baktığınız zaman, kimsenin kargoları engelleme yönünde bir tedbir almadığını görüyoruz. Buna rağmen kendi gümrük ekiplerimize her türlü donanımı temin ettik ki Çin’den gelecek gemiler olursa çalışanlarımızı koruyalım istiyoruz” ifadelerini de ekledi.

Bütün dünya ticareti etkilenecek

Virüsün dünya trurzminde ve ticaretinde etkisinin ne olacağı sorusunu da cevaplayan Pekcan, “Muhakkak bütün dünya ticareti etkilenecek. Ama Çin’in hakim olduğu pazarlarda, bizim üretiminde güçlü olduğumuz ürünler açısından bir avantajımız olabilir. Sadece Çin’le değil, diğer ülkelerle ticaretimizde Türkiye lehine nasıl bir katkı sağlayabilirize yönelik bir çalışma yapıyoruz. Hazır giyim, ayakkabı, deri ürünleri bizim de güçlü olduğumuz alanlar. Ama onlar da çok iyi, çok ciddi önlem alıyorlar” yanıtını verdi. Çin’den ithal edilen bazı ara malları ve sanayi ürünleri ithalatının Türkiye açısından sıkıntı yaratmayacağını belirten Pekcan, “Uzakdoğu’da çalıştığımız başka ülkeler de var. Çünkü bir ürünün tamamını tek bir ülkeden almıyoruz, hep bir alternatifimiz var. İthalat ve ihracata ilişkin risk analiz programıyla bir üründe, bir ülkeye yoğunlaşma olduğunda sistem uyarı veriyor. Biz de bu ayarı doğrultusunda dengeli götürmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çin Ticaret Bakanı ile görüşmelerini coronavirüs nedeniyle ertelediklerini açıklayan Bakan Pekcan, “Biz de çok üzgünüz onların başına gelenler için. Bu sorunun bir an önce çözülüp, en kısa sürede bir araya gelmeyi diliyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir