Gündem

Coronavirüs yüzünden Çin’den mal gelmiyor! Esnaf sıkıntıda!

Çin’de giderek yayılan coronavirüs salgını ardından küresel ekonominin ne durumda olduğu merak konusuydu. Türkiye’de virüsün Eminönü esnafını vurduğu öğrenildi. Eminönünde Çin ürünleri satan dükkanlara müşteri bile gelmiyor.

Araplar haricinde alışveriş yapan yok

Bölge esnaflarından olan Ergin Baykuş durum hakkında, “Satışlarda genel olarak düşüş var. Araplar haricinde alışveriş yapan yok. İthalatta etkisi olacaktır ama Türkiye’de herhangi bir etkisi olacağını sanmıyorum. İthalat sürecinde sorun olacaktır. Sonuçta Çinde 2 aylık gibi bir süre var tatil bugün mal yapmış olsanız Türkiye’ye gelmesi 4-5 ay aşağı yukarı” açıklamasını yaptı.

Çin pazarı diye düşüş yaşandı

Eminönünde hediyelik eşya satan dükkanın sahibi Murat Başar ise “Satışlarımız şu an bir var, bir yok. Sanki burası Çin pazarı diye işlerde bir düşüş gözüküyor. Sürekli gelen müşteriler bile gelmiyor. Esnaflar kendi aramızda etkilediğini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Çin olmadan ticaret olmaz

Çin malı olmadan ticaretin devam etmeyeceğini dile getiren esnaf Erdoğan Özdemir “Şu anda net ve kesin bir şey yok. Çin gibi büyük bir yüz ölçümü olan memleketin değişik yerlerinden gelen ürünlerinde virüse olan mesafelerini de dikkate almak gerekiyor. Müşteriler her zaman sormuşlardır Çin malı mı? diye. Çin malı olmazsa ticaretin devam edeceğini sanmıyorum. Çünkü Alman malı gelse 2-3 misli fiyatlar oluşur. Bu da Türk halkını aşar ve büyük bir ürün krizi yaşanır. Eski stokları kullanıyoruz o yüzden kesin bir şey söyleyemiyorum ama Çin’den gelmezse hayat durur” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir