Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’e gidiyor

Berlin’de gerçekleşecek olan Libya Zirvesi’ne katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yolculuğunun öncesinde İstanbul Havalimanı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Libya’da yaşanan olaylara yer veren Erdoğan şunları ifade etti:

”DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin Libya’da yeniden zemin kazandığına şahit oluyoruz. Libya’daki saldırılar tüm Akdeniz havzasını tehdit eder hale gelmiştir. Darbeci Hafter’in pervasız saldırıları karşısında dünya ülkeleri gerektiği kadar tepki göstermemiştir. Bu zirvenin Trablus’a yönelik saldırılardan 9 ay sonra düzenleniyor olması elbette düşündürücüdür. Darbeci Hafter’in eylemleri görmezden geliniyor. Türkiye olarak en başından bu yana tutarlı ve ilkeli bir duruş sergiledik. Libya’da kalıcı çözüm için desteğimiz sürüyor. Meşru Libya hükümeti ile imzaladığımız iki mutabakat muhtırası ile iş birliğimizi perçinledik. Libya’da sükunet sayın Putin ile yaptığımız ateşkes çağrısıyla sağlanmıştır. Haft er’in dizginlenmesinde Türkiye’nin payı büyük. Berlin kongresini önemli bir adım olarak görüyoruz. Zirvede alınacak kararlarla somut gelişme olmasını umuyoruz. Pazar yerine yapılan saldırı sonucu 19 İdlibli kardeşimiz şehit oldu. ülkemize yönelik göç hareketi başladı. Libya ile beraber aciliyet kesbeden bir diğer husus da İdlib’teki durumdur. Rejimin vahşetinde bir dur denmesinin vakti gelmiştir. Berlin’deki görüşmelerimizin Hem Libya hem Suriye hem de bölgemiz için hayırlı olmasını umuyorum. ” diyerek konuşmasına etti.

YUNANİSTAN DAVET EDİLMEDİ

Erdoğan konuşmasının devamından şu cümlelere yer verdi : ”Yunanistan’ın Berlin Konferansı’na davet edilmemesi ve Hafter ile görüşmesinden dolayı Yunanistan, Almanya’ya davet edilmediği için ciddi rahatsızlık içinde. Libya ve Türkiye arasındaki anlaşma zaten Yunanistan’ı çıldırtmıştı ve ardından Yunanistan rövanşist bir tavır içerisine girdi. Hafter’in Yunanistan’la görüşmesinin bir kıymeti harbiyesi yok. Tuttu Hafter’i Yunanistan’a davet etti. Bu görüşmeleri yaptılar ama hiçbir kıymeti yok. Hafter Almanya’ya geldiğinde orada neler söyleyecek hepsini orada görme imkanımız olacak. Miçotakis oyunu yanlış oynuyor, attığı adımlar adım değil, sürece yanlış başladı.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir