Gündem

Davutoğlu’ndan enflasyon hakkında flaş açıklama : Vergi çıkararak para toplamaya çalışıyorlar!

Türkiye son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntıyla birlikte enflasyon rakmalarını tartışıyor. Enflasyon rakamaları belli  fakat halka yansıyan anflasyon oranları çok başka. Bu durum siyasiler arasında da tartışmaya sebep oluyor.
Tartışılan TÜİK rakamlarına dair eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu,’da konuyla ilgili sessizliğini bozdu. Çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.
“Bir doktor düşünün hastanın testlerindeki rakamları düzelterek hastaya “sağlıklısın” diyor. Hasta “ölüyorum” diyor, doktor “rakamlara bak, testlerin hepsi iyi gösteriyor” diyor. Türkiye’deki ekonomi yönetimi tam da bunu yapıyor” diyen Ahmet Davutoğlu,konuşmasına şu sözlerle devam etti:
ENFLASYON SEPETİ DEĞİŞİKLİĞİNE OLMAZ DEDİM
” Bizim dönemimizde de enflasyon sepetinde değişiklik yapmak istediler. “Olmaz” dedim. Halk neyi kullanıyorsa o gerçeği biz gözümüzü kapatırsak göremeyiz. Enflasyon sepetini değiştirdiğiniz zaman denklem değişebilir. Ve o zamanda propaganda saikiyle istememişlerdi bunu. Dünyada değişiyor diyerek yapmak istediler ama dünyadaki enflasyon sepetini buraya uygulayamazsınız. Türk halkı neyi kullanıyorsa enflasyon sepetini ona göre kuracaksın. Realite o.”diyerek konuştu.
GÜNÜ KURTARMANIN DERDİNDELER
 ”Cumhuriyet tarihinde en yüksek asgari ücret zammını 1 Ocak 2016 da yaptık. Ama enflasyona yansımadı bu, ona göre kaynak ürettik. Şimdikiler bir rakamlarla oynuyorlar, yetmiyor tek seferlik vuruşlarla vergi çıkararak para toplamaya çalışıyorlar. Bu da bütçe sistematiğini yok ediyor. Yukarıdan bütün ekonomiyi gören bir göz olduğu kanaatinde değilim. Günlük tabloyu nasıl iyi gösteririz derdindeler.” diye konuştu.
TÜRKİYE’Yİ İÇERİ KAPATIYORLAR
”Diyorlar ki yüzde 12 enflasyon hedefimizin altında gerçekleşti. Dünyada enflasyon yüzde 1.7 gelişmiş ülkelerde. Bizim ölçeğimizdeki ülkelerde ortalama yüzde 4.7. Dünya ölçeğinin dört misli enflasyona sahibiz. Bu illüzyonist yaklaşım varken ekonomide hiç kimse çözüm bulamaz. İkincisi uluslararası sistemden kopuk bir yerde yaşamıyoruz. Ya kapatacaksınız kendinizi dünyaya ya da dünya ekonomik sistemi içinde yaşıyorsanız ona uygun hareket edeceksiniz. Bugün Çin görünüşte Marksist ama dünya ekonomisinin dengeleri içinde oynuyor. Avrasyacılar Türkiye’yi içeri kapatalım derken Çin dünyaya açılıyor.” sözleri ile konuşmasını noktaladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir