Gündem

Devletin Bilinmeyen Destekleri: Aile Bakanlığı 775 TL İş Arama ve Bulma Yardımı

Kamuilanlari.com olarak siz okuyucularımıza devlet tarafından sağlanan destekleri zaman zaman aktarıyoruz. 

Bu desteklerin çoğu vatandaşlar tarafından bilinmediğinden dolayı alınmıyor. Bu çerçevede yine fazla bilinmeyen desteklerden olan İş Arama ve Bulma Parası yardımını sizlerle paylaşıyoruz. 

Bu devlet desteğinden faydalanmak isteyecek tüm vatandaşların sağlamaları gereken başvuru şartları ile başvuruların nasıl yapılacağı bilgisi sizlerle. 

İŞ ARAMA VE BULMA YARDIMI

Devlet tarafından sağlanan İş Arama ve Bulma Desteği; Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından veriliyor. Bakanlık bünyesine bağlı hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla sağlanan destek için vatandaşlardan talep edilen koşulları bulunuyor. Bu koşulların tamamının sağlanması durumunda toplam 775 TL destek alınır. 

Başvuru Koşulları

775 TL devlet desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken başvuru koşulları;

1-) İlk koşul desteğe başvuru yaptıracak olan vatandaşların Aile Bakanlığı’na bağlı SYDV’ler aracılığıyla Gelir Testi Testi yaptırmış olması gerekiyor. 

2-) Gelir testi yaptıran adaylardan belirli bir gelir seviyesinin altına olmak ve Aile Bakanlığı’ndan sosyal yardım alıyor olmak diğer koşul. 

NE KADAR DESTEK ALINIR?

Gelir Testi yaptıran ve sosyal yardım alan vatandaşlara iki aşamalı olarak toplam 775 TL destek sağlanır. 

* İlk Aşama (Başvuru): İlk aşamada vatandaşlara yılda üç defa 40 TL ile 100 TL arasında değişen rakamlarda zaruri ihtiyaç parası ödenir. İşe başvuru işlemleri sırasında gerekli olan ihtiyaçların giderilmesi için verilen bu destek 1 yıl içinde en fazla 3 defa alınır. 

* İkinci Aşama (Kabul): İkinci aşama ise işe başvuru kabul edilirse sağlanır. Bu destek ile vatandaşların sağlık raporu, fotoğraf, diğer belgeler gibi giderlerlerini karşılamak için veriliyor. Bu giderler için 2019 yılında 675 TL ödeme yapılıyor. 

Başvuru ve İşe Kabul sürecinde yapılan yardımların tamamı 775 TL oluyor.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIR?

Başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlardan İş Arama ve Bulma Parası almak isteyenler başvurularını bulundukları il veya ilçelerde bulunan Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapacaklar. 

Vatandaşlar başvurularını ayrıca yine yaşadıklar yerin İlçe Kaymakamlıklarına yapabilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir