Gündem

Devletten Kira Yardımı Müjdesi! 1.150 TL Kira Desteği Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin kira yardımları arasında yer alan kentsel dönüşüm kira yardımları için 2019 yılında ödenecek olan rakamlar ilan edildi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan listeye göre en düşük kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı 715 TL olarak belirlenirken en yüksek kira yardımı ise 1.150 TL olarak belirlendi. 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Oturduğu evi, iş yeri kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yıkılacak olan kişilerin yeni evleri yapılana kadar mağdur olmalarını engellemek adına ödenen devletin kira yardımları arasında bulunan ödemedir. 

Kentsel dönüşüm kira yardımı sadece ev sahiplerine dahil aynı zamanda o evde kiracı olarak oturan kişiye de ödenmektedir. Yine kentsel dönüşüm taşınma parası yardımı da yapılarak kişilerin bu süreçte mağdur olmalarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2019 Tablosu 

En Düşük ve En Yüksek Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Lira?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan 2019 yıl tablosuna göre bu sene devletin kira yardımı için belirlediği en düşük tutar 715 lira olurken en yüksek tutar ise 1.150 TL oldu. 

Kentsel dönüşüm kira yardımı tutarları her ile göre farklı olarak belirlenmekte olup kiraların daha pahalı olduğu illerde bu rakam daha yüksek olarak ödenir. 

Ankara, İstanbul ve İzmir kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı 1.150 lira olarak ödenirken kiracılara defaten ödenen hak sahipliği kira bedeli 2 bin 300 lira ve sınırlı ayni hak sahibi olan kişilere de bir kerelik ödenen kentsel dönüşüm kira yardımı tutar 5 bin 425 liradır. 

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletin ödemiş olduğu kira yardımı tutarı kentsel dönüşüm projeleri için riskli yapı belgesi alındıktan sonra ödenmeye başlanmakta olup başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il / ilçe müdürlükleri ile belediyeler üzerinden kabul edilmektedir. 

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Ne Zaman Başlar?

Tahliye kararı verilmesi ya da yıkım işleminin başlamasi ile devletin kira yardımı da başlamaktadır. 

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Kaç Ay Sürer?

Kira yardımı için devlet maksimum 18 ay ödeme yapmaktadır. 

Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir