Gündem

DİSK’ten Kıdem Tazminatı Açıklaması: İşten Çıkarmalar Kolaylaşacak

Bilindiği üzere kıdem tazminatı konusunda önemli düzenlemeler yapılması adına çalışmalar yürütülüyor. Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve diğer ilgili kurumların devam eden bu çalışmalarına dair DİSK’ten bir açıklama geldi.

DİSK’TEN KIDEM TAZMİNATI ELEŞTİRİSİ

DİSK tarafından yapılan basın açıklamasında bir miting hazırlığı içinde olduklarını duyurdu. İşçi hakları adına yapılacağı açıklanan miting öncesi kıdem tazminatı konusunu ele alan işçi sendikası kıdem tazminatı düzenlemesini tehlikeli olarak nitelendirdi. T24 internet sitesinde yer alan haberde; DİSK’in yeni düzenleme ile kıdem tazminatımızın fona devredilmesi, bireysel emeklilik sisteminin (BES) zorunlu hale getirilmesi, vergi yükünün tabana yayılması gibi ‘önlemler’ yer aldığını ifade ettiği belirtti. 

İşte DİSK tarafından yapılan kıdem tazminatı açıklaması

”Kıdem tazminatının fona devriyle tazminat işveren sorumluluğu olmaktan çıkacak, işten çıkarmalar kolaylaşacak, biz işçilerin önemli bir iş güvencesi ortadan kalkacak, kıdem tazminatının fona devri, işsizliği daha da artıracak. İktidarın açıkladığı en tehlikeli adımlardan biri de BES’in zorunlu hale getirilmesidir. İktidar zorunlu BES ile tüm ücretlilerden her ay kesinti yapmak, bu kaynağı sermayeye aktarmak istiyor”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir