Gündem

Diyanet’ten Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Sorusuna Fetva

Ramazan ayının gelmesiyle gündeme gelen bazı konular yeniden alevlendi. Bu konulardan bir tanesi de diş fırçalamanın orucu bozup, bozmayacağı hususunda. Diyanet 2019 yılında bu konuya dair bir fetva yayımlayarak tüm tartışmaların önüne geçti.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDAN DİŞ FIRÇALAMA FETVASI

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yayımlanan fetvada diş fırçalamanın orucu bozmadığı bildirildi. Ancak bu konuda vatandaşlara hem taviye hemde uyarılarda bulunuldu. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda yapmış olduğu açıklamasında, diş macunun boğaza kaçması durumunda orucun bozulacağı bilgisi verildi. Ayrıca vatandaşların oruçluyken diş fırçalanacaksa, macun kullanılmamasının uygun olacağı ifade edildi.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan basın açıklaması.

”Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetava’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.”

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir