Gündem

Doğa Koleji’nden sonra 50 özel okul içinde uyarılarda bulunuldu! Okullar ikinci yarıyıl tatilinde kapanabilir!

Doğa Kolejinin satış düğümü ne zaman çözülecek diye öğretmenlerde velilerde beklerken, özel okullar derneğinden önemli bir uyarı geldi. Hızla büyüyen bazı özel okulların ikinci dönemi çıkaramayabileceğini söyledi. Özellikle 40-50 özel okul, birkaç ay içinde kapısına kilit vurabilir! Uyarısı geldi.

Aylardır öğretmenlerin maaşlarını ödeyemeyen Doğa Kolejinin İTÜ Vakfına satışında son dönemece girildi. Günlerce veliler eylem yaparken sessiz kalan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘’Eğer beklediysek, öğretmenim zarar görmesin diye! Beklediysek acaba bu süreçte bir çözüm üretilebilir mi? Diye… Şu anda çok güçlü bir çözüm var. Güçlü bir hazırlık var’’ dedi.

Kolej satışı için imzaların atılması beklenirken, Özel Okullar Derneği Başkan Yardımcısı bazı okullarda da kriz yaşanabileceğini söyledi. Derneğe göre yarıyıl tatiline çıkan öğrenciler, dönüşte okullarının kapısına kilit vurulmuş halde bulabilirler.

50 ÖZEL OKUL DAHA KAPANABİLİR

Dernek Başkan Yardımcısı Zafer Öztürk konu ile ilgili yaptığı açıklamada ‘’40-50 özel okul kendilerini döndüremediler. Bundan dolayı da kapanma sürecine de girdiler açıkçası. 4 bin 500 civarında öğrencinin, ikinci dönem açıkta kalması söz konusu’’ dedi.

Özellikle de dershaneden özel okullara dönüşenler alarm veriyor. Sebebi ise; özel okulların büyürken doğru planlama yapamaması olarak gösteriliyor. Öztürk ‘’okul adı altında dershane dönüşümü ile açılanlarda görüyoruz bu sıkıntıyı. Bunu da belirtmeden edemeyeceğim. Hızlı büyümenin getirmiş olduğu sorunlardan kaynaklı’’ dedi.

ÖĞRETMENLER NE ZAMAN MAAŞLARINI ALACAK?

Öztürk 4 bin 500 civarında öğrencinin dışarıda kalma riskini dile getirdi ama Bakan Ziya Selçuk’un televizyon ekranlarında yaptığı açıklamaya göre hiçbir öğrencinin dışarıda kalması söz konusu değil. Bakan Selçuk konu ile ilgili yaptığı açıklamada ‘’öğrenci ile ilgili her türlü hazırlığım varya… orda ben rahatım’’ demişti. Bakan Selçuk bu sözleri özellikle Doğa Koleji öğrencileri için söylemişti. Ancak aylardır maaşları ödenmeyen öğretmenler için, ne zaman ödeme yapıla bilineceğine dair bir tarih vermedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir