Gündem

Dolandırıcıların Yeni Oyunu Bedava İnternet Kazandınız!

Bilgi teknolojileri veiletişim kurumu dolandırıcıların önüne geçmek ve vatandaşların herhangi birmağduriyet yaşanmaması adına bazı kararlar aldı. Kefilsiz ve şartsız krediverileceği ya da hediye kazanıldığı gibi gerçeği yansıtmayan mesajlarıntüketicileri mağdur ettiğini açıklayan bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuabone onayının olmadığı hatları kapatma kararı aldı.

Böylelikle 888/898’li katma değerli elektronikhaberleşme hizmeti kapatılacak bu hatlardan tüketicilere gönderilen mesajlardakefilsiz şartsız kredi ya da hediye çeki kazanıldığı gibi yalan olan bilgilerveriliyordu. Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu da bu numaralarıntüketicilere ciddi zararlar verdi ve birtakım mağduriyetler oluştuğunu açıkladı.

Bilgi teknolojileri veiletişim kurumu bu tarz hatlara 2 aylık süre tanıdı. Bu süre içerisinde onayalamadıkları hatlar kendilerine yönelik aramalara karşı kapatılacak yeniabonelikler için de 888/898’li numaralara kapalı olacak. Böylelikle vatandaşmağdur olmayacak ve dolandırıcıların önü kapanmış olacak. 888/898’li numaralıhatlar istedikleri kişiye özgür bir şekilde mesaj atamayacak.

Özellikle sosyal medyadareklam yaparak insanları dolandırmaya çalışan bu kişiler dolandıra bildiklerikişilerin cep telefonuna kefilsiz ve şartsız kredi verileceği ya da hediye kredikazanıldığı yönde mesajlar atıyordu. Bir diğer dolandırma yöntemi ise herkeseverilen bedava internet her hat için geçerli internet gibi tamamen gerçekolmayan yalanlarla insanları dolandırmaya çalışıyorlardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir