Gündem

Dünya endişeli olsa da Coronavirüs Türkiye’ye yarayabilir!

Çin’de ortaya çıkan virüsün ekonomi üzerindeki etkisi kamuoyunda ve medyada tartışılmaya başlandı. Çin Merkez Bankası ekonomisini coronavirüsten etkisinden koruyabilmek için piyasayı fonlayacağını açıklamış, bu açıklamadan sonra Türkiye’de altın fiyatında hafif bir düşüş yaşanmıştı. Coronavirüsün yayılmasıyla Dünya çapında ekonomi endişeleri artarken, İngiliz Financial Times gazetesi, 24 ülke arasında sadece Türkiye’nin ekonomik büyümesi Çin’deki salgından az da olsa olumlu etkilenebileceğini açıkladı.

Türkiye ekonomik büyümesini olumlu etkileyecek

Gazetede yayınlanan “Corona virüs küresel büyümeyi vuracak” başlıklı analizde, ING Bank ile IMF verilerinden yararlanıldı. Makalede, Çin ekonomik büyümesinde salgın kaynaklı 1 yüzde puanlık bir yavaşlama Türkiye ekonomik büyümesini 0.05 yüzde puan gibi küçük bir oranda da olsa olumlu etkileyebileceği bilgileri yer aldı.

İhracatta  Türkiye öne çıkılabilir

2019 yılında Çin’den 19.1 milyar dolarlık ithalat yapan Türkiye, Çin’e 2.6 milyar dolarlık ihracat yaptı. 16.5 milyar dolarla büyük bir dış ticaret açığı verilen Çin’den ithal edilen başlıca ürünler makine-teçhizat ve elektrik-elektronik ürünleri. İhraç ettiği başlıca kalemler ise mermer, krom ve borat olduğu biliniyor.

Ölümcül virüs salgını yüzünden dünya ekonomisinde duraklama olacağı endişesi ve Çin’in günlük petrol talebindeki sert düşüşle Brent tipi petrol fiyatı 65 dolardan 54 dolara kadar düştü. Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye için bu durum olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. Diğer yandan Çin ile rekabet edilen ürünlerde Türkiye ihracatı öne çıkabilir.

Küresel riskin piyasa hareketliliğini azaltması ise Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere sermaye akışlarını yavaşlatabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir