Gündem

Ekonomik krizi üstünü dış politikada ki gelişmeler ile örtemezsiniz!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bu hafta yaptığı basın toplantısında, büyüyen ekonomik kriz hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Bütçe açığı, işsizlik, adaletsizlik, üzerinden hükümetin politikalarını eleştiren Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ının zamanında bir şiir okuduğu için haksız bir şekilde hapis yattığını ama aynı haksızlıkların kendi döneminde bir başkalarına yapıldığını söyledi.

Karamollaoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı;

PROBLEM YOKTUR DEMEKLE PROBLEMLER ORTADAN KALKMAZ

İşsizlik %13.9’a çıktı işsiz sayısı 3.5 milyon civarındayken şimdi 4 milyon 600 bin civarına çıktı. Bu çok ciddi ve tehlikeli bir artış, genç nüfusta işsizlik ise %27.1! Böyle bir problem yok demekle bu problem ortadan kalkmaz.

Üretime dönük yatırımlar sürekli hale gelmedikçe bu problem ortadan kalkmaz.

EKONOMİMİZ KAYGAN BİR ZAMİN ÜSTÜNDE

Eylül ayı itibari ile faiz ödemesi 12.2 Milyar Lira olmuş. Ocak Eylül faiz ödemeleri 81.5 milyar Lira. 2019 yılı için faiz ödemesi 117 milyar lira tahmin ediliyor. Bütçe dengesine gelince Eylül ayı itibari ile açık 17.7 milyar lira, bu açığın kapanması için bugün ki şartlarda borçtan başka bir şey gözükmüyor. Bu yıl beklenen bütçe açığı 80.6 milyar lira olarak bekleniyordu Eylül ayı itibari ile bu 85 milyar lira oldu. Bu ekonominin ne kadar kaygan bir zemin üzerinde olduğunu gösteriyor. Bu durumun üstünü dış politikada ki gelişmeler ile örtemezsiniz. Bu rakamların hükümet tarafından ciddi bir biçimde ele alınması gerektiğine vurgu yapıyor. Özellikle de bu konularda yapılan hataların görülmesi ile çözüleceğine inanıyoruz.

Türkiye’nin ekonomisinin yanında en önemli problemi adalet müessesinin düzgün çalışıp çalışmamasıdır. Adalet müessesinin düzgün çalışmamasından dolayı bunun mağduriyetini yaşayanlar ciddi bir biçimde sıkıntı yaşıyorlar. Biz bu konuyu dile getirdiğimiz için bize sürekli mektup geliyor. İnsanlar mektuplarında perişan olduklarını belirtiyor. Öyle bir konu var ki acıma duygusu ve merhamet kaybedilmiş bunu görüyoruz.

Biz her meseleye başlarken “Bismillahirrahmanirrahim” diye başlarız. Rahman ve Rahim olan Cenab-ı Hakkı hatırlarız, merhamet sahibi olan… Eğer Cenab-ı Hak’ta merhamet varsa biz de merhamet sahibi olmak zorundayız. Anası bir yerde babası bir yerde tutuklu ister suçlu olsun ister olmasın çocuklar dışarıda aç sefil bakacak kimse yok. Bu durumu nasıl çözeceksiniz? Kadıncağız en azından bizi bir yerde bir araya getirin diyor. Ne olur yani bu kadınlar ev hapsinde kalsalar çocukları ile beraber. Burada bir hukuksuzluk var… Sn. Cumhurbaşkanı’da geçmişte hukuksuz muamelelerin mağduruydu. O mağduriyeti kendisine olan teveccühü 2002 seçimlerinde arttırdı. Bir şiir okursunuz hapse mahkûm olursunuz, bir şiir ve bu şiir de devlet kitaplarında yazılı. Şimdin aynı iş başkalarının tepesine balyoz gibi iniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir