Gündem

Elazığ Afet Bölgesi İlan Edilecek Mi? Bakan Soylu’dan Önemli Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Elazığ’da açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu açıklamalarında 30 bin çadır, 100 bin battaniye dağıtıldığını ifade etti. Bunun yanı sıra Bakan Soylu açıklamalarında Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilip edilmeyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Bakan Soylu açıklamalarında “Afet bölgesi ilan edilsin” diye bir tartışma olduğunu ifade ederek kanunlarımızda afet bölgesi olmadığını ifade etti. 

BAKAN SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Bakan Soylu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Afet bölgesi ilan edilsin” diye bir tartışma var. Bizim kanunumuzda afet bölgesi yok, afete maruz bölge var. eğer bir bölgede yaşama imkanı tamamen kalkmışsa afete maruz bölge ilan ediliyor. Ama afet bölgesi denilen bir kavramımız söz konusu değil. Ama şu var, başından beri hem ekonomik olarak yapabileceğimiz tüm yardımları, sosyal yardımları da genel hayata etkin almaya çalışıyoruz. Yine diğer kurumlarımızın SGK, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ortaya koyduğu ertelemeler söz konusu, Enerji Bakanlığımızın ortaya koyabilecekleri var. Ama burada bir şeyi daha düşünüyoruz.

Burada, kanunda böyle bir şey yokken, böyle bir talep yokken “afet bölgesi ilan edilsin” demek biraz siyasi bir yaklaşım olur. Şehrin hayatını tamamen durdurmak söz konusu değil. Bir, şehrin ekonomisine ne olacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda hareketliliği düşünüyoruz. Ekstra bir takım meseleler çıkarsa hem şehrin içinde yaşayan arkadaşlarımızla hem diğer kamudan bunu isteyenlerle değerlendirilir. Ama şu anda buna bir vesileyle “afet bölgesi ilan edilebilir” demek hem olmayan bir şeyi vatandaşımıza sunmak olur ki bu bizim açımızdan işin başından beri yürüttüğümüz meseleler çerçevesinde doğru değildir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir