Gündem

Elazığ’dan Acı Haber Geldi ! Hayatını Kaybedenlerin Sayısı Yükseldi

Elazığ’da Cuma akşamı saat 20:55’te bir deprem meydana gelmiş ve çok sayıda bina yıkılmıştı. Depremin hemen ardından arama kurtarma çalışmaları başladı ve şimdiye kadar 45 vatandaşımız sağ olarak kurtarıldı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 40 OLDU

Merkez üssü Sivrice olan depremde Elazığ ve Malatya’da toplam 39 kişi hayatını kaybetmişti. Bunun yanı sıra bir kişinin daha enkaz altından cansız bedenine ulaşıldı. Ayrıca enkaz altında 2 kişinin daha olduğu değerlendiriliyordu.

Sürsürü’de enkaz altından bir cansız beden daha çıkarıldı. Bu kapsamda depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 40 oldu. 

DEPREMZEDELERE YAPILACAK YARDIMLAR

Depremzedelere yapılacak yardımlar hakkında da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaptı. Bakan Soylu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Depremden hemen sonra başlayan çalışmalarımızla 45 vatandaşımızı enkaz altından sağ salim çıkarabildik. Şu an itibarıyla toplam 39 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Bunların içerisinde, 2 vatandaşımızın da kalp krizi sebebiyle hayatını kaybettiğini ifade etmek istiyorum. 35 vatandaşımız Elazığ’da, 4 vatandaş da Malatya Doğanyol’da hayatını kaybetti. Şu ana kadar 948 artçı deprem meydana geldi, devam ediyor. Bunların 21’i 4 ve üzeri, 2 tanesi de 5 üzeri.

Ağır hasarlı tespit ettiğimiz 2 bin yapı var.

Günlük 50 bin kumanya dağıtılacak.

Bugün itibarıyla hem Malatya’da hem de Elazığ’da kamu kurumları çalışmaya başladı.

Yaklaşık 4 bin 800 personel hizmeti veriyor. Bunlar teknik personeldir. Bunların 500’ü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görevlendirdiği teknik personeldir.

24 bin 402 çadır bölgeye sevk edildi. 400 de genel maksatlı çadır sevk edildi. Şu ana kadar 45 barınma alanı belirledik.

Kıraathanelerle görüştük. Lavabo ve tuvalet ihtiyacı olan vatandaşlarımız için. 50’ye yakın kıraathane 24 saat açık olacak.

Cumhurbaşkanımızdan teyidini aldık. Elazığ merkezde İl Özel İdaresi’ne ait arazide 1000 konteyner ile konaklama merkezi oluşturacağız.

Köy evleri için 16 bin TL destek vereceğiz.

Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek.

Orta hasarlı evler için hemen 5 bin lira acil yardım ödeneği, 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir