Gündem

Elazığ Depremi Yeni Büyük Depremlerin Habercisi Mi? Uzmandan Korkutan Açıklama

Prof. Dr. Erhan Altunel, Elazığ depremi hakkında açıklamalar yaparak depremin Doğu Anadolu Fay Hattından meydana geldiğini hatırlattı.

Altuner açıklamalarında Doğu Anadolu Fay Zonu’nun, Kuzey Doğu’da Karlıova’dan Karataş’a kadar uzanan yaklaşık 600 kilometrelik bir kırık olduğunu ifade ederek şu değerlendirmelerde buundu:

“BÜYÜK DEPREMLER MEYDANA GELİR”

“Bir de ülkemizin kuzeyinde bulunan Kuzey Anadolu Fay Hattı vardır. Bu fay zonlar boyunca ülkemizin batıya doğru hareketi söz konusudur. Bu hareketin sonucunda bu faylar üzerinde sistematik olarak belirli aralıklar bu tür büyük depremler meydana gelir. Ülkemizin batıya doğru hareketi sonucunda Anadolu’da stres birikimleri olur. Bunlar açığa çıktığı zaman burada da düzensiz depremler meydana gelir. Örneğin, daha öncede Balıkesir civarlarında depremler meydana geldi. Onlar düzenli olmayan bazen biriken stresi açığa çıkaran faylardır. Ama Elazığ’da ki öyle değil. Bunların üzerinde düzenli olarak belirli aralıklarla büyük depremler meydana gelir”

Erhan Altunel açıklamalarının devamında depremde 600 kilometrelik fay hattının 40 kilometrelik kısmında kırılma meydana geldiğini belirtti. Ayrıca Altunel 20 yıl sonra beklenen kırılmaların depremden dolayı öne çekileceğini vurguladı.

“20 YIL SONRA BEKLENEN DEPREMLER ERKEN OLACAK”

Bu konuya ilişkin Erhan Altunel’in açıklamaları şöyle oldu:

“Kırılmadan dolayı bu deprem meydana geldi. Ülkemizde bu faylar olduğu sürece deprem tehlikesi her zaman vardır. Son depremin olduğu fayın üzerinden bundan daha büyük bir deprem beklemek biraz zor olay. Artçı sarsıntılar olacaktır. Bu fay kırıldığı zaman, komşu fayların üzerine ekstra bir gerilme bindirmesi olacaktır. Bu komşu faylar, normal stres birikim esasında 20 yıl sonra kırılacaksa, bu kırılma bu depremden dolayı öne çekilecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir