Gündem

Elazığ Depreminde Enkaz Altındaki Çifti Kurtaran Suriyeli Gence Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı Verilecek

Afrika temaslarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’den Gambiya’ya geçerken uçakta basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı ve Elazığ depremi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarına depremde enkaz altında bulunan iki vatandaşı elleriyle kazıyarak çıkartan Suriyeli Mahmud el Osman’a ‘Vatandaşlık verilebilir mi?’ sorusuna yanıt verdi.

“VERDİK GİTTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mahmud el Osman’a ve ailesine Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı verilebileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında “Bu arada Fahrettin Bey Mahmut kardeşimize vatandaşlık verilebilir mi diye soruyor şimdi. Ne demek verilebilir mi? Tabii ki verilir. Verdik gitti. Burada okuyor. Türkçe de biliyor. Ailesine de veririz” ifadelerine yer verdi.

YENİ TELEFON HEDİYE ETTİLER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Dilek apartmanı enkazını incelemesi sırasında Suriyeli Mahmud El Osman ile bir araya geldi ve Bakan Soylu ile Bakan Koca Mahmud’a sarılarak teşekkür etti. Ayrıca Bakanlar arama kurtarma sırasında telefonu kaybolan Mahmud’a yeni bir telefon hediye etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu teşekkürlerini dile getirerek “Milletimiz her şeyin en iyisini en doğrusunu bilmektedir. Çok zor bir durumdayız. Herkes yapılması gerekeni hem de en güzel şekilde yapmaya çalışıyor. Allah milletimizden razı olsun. Mahmut’ta hakikaten insanlığın kendine vermiş olduğu vazifeyi yerine getirdi” ifadelerini kullandı.

“İNSANLIĞIN TEK BİR DİL OLDUĞUNU GÖSTERDİLER”

Bakan Koca ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biz aynı değerlere ve aynı inanca sahibiz. Mahmud da, Emine de insanlığın tek bir dil olduğunu hepimize göstermiş oldu”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir