Gündem

Emekli maaşı promosyonunda bankaların promosyon miktarı açıklandı!

İkinci promosyon tarihi yaklaşırken son promosyon rakamları bankalar arası rekabete sebep oldu. Emekliye verilecek olan promosyon ödemelerinde, rakam 1.250 liraya kadar çıktı. Dar gelirli,emekli maaşı ile geçinmeye çalışan vatandaş, tek seferlikte olsa promosyondan faydalanabilceğine seviniyor. Miktar az da olsa çokta olsa yaşanan ekonomik sıkıntıların içerinde dert tuzlar nitelikte.

13 milyon emekliyi ilgilendiren promosyon görüşmeleri Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye Bankalar Birliği arasında önümüzdeki ay yapılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında 2017’de imzalanan protokolle ilk defa emekliye promosyon uygulaması hayata geçmişti. Üç yıllığına anlaşılan bankalarla , bin lira aylık alanlara 300, bin ile 2 bin lira arasında aylık alanlara 375, 2 bin lira üzeri aylık alanlara ise 450 lira olarak uygulanan banka promosyonda birçok emeklinin sözleşmesi,süre dolması nedeniyle bitiyor.
13 milyon emekliyi ilgilendiren ikinci promosyon görüşmeleri Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye Bankalar Birliği arasında önümüzdeki ay yapılacak.

 RAKAMLAR ARTTIRILMALI

Türkiye Emekliler Derneği yetkilileri, promosyon görüşmelerinde derneğinde etkisi bulunduğuna değinerek, yeni yapıcak olan promosyon görüşmelerinde söz hakkı almak istiyor. Promosyon için bankalarla  yeni sözleşmede, rakamların ekonomik koşullar dikkate alınarak, artırılmasını istediklerini belirttiler. 

EMEKLİYE PROMOSYON ÜCRETİ  ŞARTLARI NEDİR?
Emekli kişiler anlaşma yacakları bankalara,üç yıl boyunca emekli maaşını o banka üzerinden alma sözü vermek zorunda. Bankaya verilen bu söz ile tek seferliğine bankadan promosyon alabilcek.

BANKALARIN PROMOSYON ÜCRETLERİ NE KADAR ?
AKBANK: 450 liraya yakın ödeme gerçekleştiriyor. Tüm ATM’lerden ücretsiz para çekebiliyor, bedava havale ve EFT, bireysel kredilere özel faiz oranı gibi imkanlar sunuyor. Emekliler, maaşları yatmadan 2 gün önce hesaplarından para çekebiliyor.
FİBABANKA: Emekli  maaşı baz alınarak promosyon miktarı 330-415-500 TL arasında değişiklik gösteriyor.
DENİZBANK: Emekliye, 450 TL’ye yakın promosyon ödemesi yapılıyor Emekli maaşı müşterisi kazandıranlara da 100 lira veriyor. Alışveriş ve faturalarda indirim yapılıyor, özel faizli kredi gibi seçenekler sunuluyor.

ING BANK: 450 liraya yakın ödeme yapan banka ayrıca promosyana ek olarak 2 otomatik fatura talimatı vererek 250 lira, bir emekli arkadaşını ING’ye getirerek 150 TL ve ING Mobil  uygulaması kullanarak 50 lira ek nakit promosyon kazanabiliyor.
İŞ BANKASI: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Kredi kartına ait ek ücret almıyor, özel faiz, ücretsiz havale ve EFT imkanları sağlıyor.
HALKBANK: Emekli maaş miktarı esas alınarak ödeme yapıyor. Bu durumda 1.000 TL altında emekli maaşı alanlara 300 TL, 1.000 TL ile 2.000 TL arasında emekli maaşı alanlara 375 TL, 2.000 TL üzerinde emekli maaşı alanlara ise 450 TL tutarında promosyon ödemesi yapılıyor.

TEB: 2020 yılında en az 850 TL emekli maaş promosyon ödemesi yapıyor. TEB, en yüksek 1.000 TL promosyon ödemesine ek olarak 100 TL ödeme yaparak toplam promosyon ödemesini 1.100 TL’ye çıkarıyor.

QNB FİNANSBANK: En fazla promosyon ödemesi yapan bankadır. 1.250 liraya varan nakit vaad eden QNB Finansbank, emekli tanıdıklarının maaşını yönlendirenlere, ek olarak emekli başına 125 lira olmak üzere toplam 1. 250 lira kazandırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir