Gündem

Emekli Maaşlarına Yapılacak Zam İçin Asgari Ücret Oranında Düzenleme Talebi

Emekli vatamdaşlar Temmuz ayını iple çekerken konuya ilişkin yeni bir talep geldi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Yazıcıoğlu emekli maaşlarına yapılacak zam oranının belirlenmesinde TÜİK verilerinin kullanılmamasını istedi. 

Emekli maaşları için farklı bir sistem öneren Cafer Yazıcıoğlu’nun açıklamalarını sizlerle paylaşıyoruz. 

EMEKLİ MAAŞINA ASGARİ ÜCRET AYARI

Emekli vatandaşların maaşlarına memur maaşları ile birlikte Temmuz ayında zam yapılacak. Yapılacak zam için ise enflasyon farkı oranı belirleyici olacak. Yılın ilk 5 aylık enflasyon farkı oranı ise çok düşük seviyede. 

Enflasyon farkı oranında yapılacak zam konusunda ise başka bir sistemin kullanılması gündeme getirildi. 

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Yazıcıoğlu emekli maaşlarına yapılacak zam için alım gücü vurgusunda bulundu. Maaşların hesaplanmasında enflasyon farkı oranının kullanılmamasını isteyen Cafer Yazıcıoğlu zam oranının emeklinin daha çok harcama yaptığı ürünler üzerinden belirlenecek enflasyona göre hesaplanmasını talep etti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilerde emekli vatandaşları hiç ilgilendirmeyen çok sayıda kalem olduğunu ifade eden TÜED Hukuk Danışmanı Yazıcıoğlu “Bu sebeple yaşlılık enflasyonu yapılmalı ve asgari ücretin arttığı oranda emekli maaşları da artırılmalı” açıklamasında bulundu. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir