Gündem

Emeklilere Ödenen 1000 TL’lik Bayram İkramiyesine Zam Yapılacak Mı?

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz yıl emekli vatandaşlar için bayram ikramiyesi müjdesi vermişti. Bu müjdenin ardından tüm emekli vatandaşlara her bayram öncesi 1000 TL ikramiye ödenmesi kararlaştırıldı. 

Emekli vatandaşlara ve hak sahiplerine ödenen bu ikramiye ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İkramiye tutarının artırılması konusu TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 

EMEKLİ İKRAMİYESİ ARTIRILSIN

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Başkanlığı’na bir kanun teklifi sundu. 

Veli Ağbaba tarafından sunulan kanun teklifinde emekli vatandaşlara Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı öncesi verilen bayram ikramiyelerinde yüzde 26 oranında zam yapılmasını istedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba teklifinde ayrıca dul ve yetimlerde yapılan yüzde 25 ve yüzde 50’lik kesintinin hakkaniyetle bağdaşmadığını belirterek dul ve yetimlerin azami paylarının 2 ikramiye oranından hesaplanması gerektiğini önerdi. 

CHP Milletvekili Veli Ağbaba söz konusu kanun teklifine ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, bayram ikramiyesi konusunun ilk kez CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 2015 yılında bir maaş olarak önerildiğini söyledi. Bunun ardından 2018 yılında bu konu ile çalışma yapıldığını ve vatandaşlara bin TL ikramiye verildiğini ifade etti. 2019’da ikramiyelere zam yapılmamasının enflasyona yenik düşmesi anlamına geleceğini ifade eden Veli Ağbaba şu ifadeleri kullandı.

”Bu yıl ödenecek ikramiyelere yüzde 26 oranında zam yapılması ve bin liralık ikramiye tutarının 1.260 lira olması zorunluluk halini almıştır. Aradaki 260 lira, geçim savaşının zorlaştığı günümüz şartlarında emekliler ile dul ve yetim yurttaşlarımız açısından önemli bir meblağdır.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir