Gündem

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir Mi?

Türkiye’de EYT yasasını bekleyen çok sayıda vatandaş bulunmakta. Emekli olmak adına prim ve gün şartını tamamlayan vatandaşlar yaş şartını bekliyorlar. 

Bu vatandaşların bir bölümü halen çalışma hayatına devam ederken bazı vatandaşlar çalışma hayatı içerisinde yer almıyorlar. 

Kamu İlanları olarak bizlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için sağlık hizmeti konusunu ele aldık. Yeni Asır’dan Faruk Erdem’e sorulan EYT’lilere sağlık sorusu ve cevabını sizlerle paylaşıyoruz. 

EYT’LİLER SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLİR Mİ?

Bir vatandaş EYT’lilere sağlık hizmeti konusunda sorduğu sorusunda, halen çalıştığını ancak işten ayrılması durumunda sağlık hizmeti konusunda neler yaşanacağını sordu. İşte o soru ve yanıtı.

Soru: Emeklilik için prim ve yıl şartlarımı doldurdum. Şimdi yaşı bekleyeceğim. İşten ayrılırsam sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim?

Cevap: Çalışanlar açısından sağlık hizmetleri bakımından bir problem çıkmıyor. Çalıştıkları için zaten Genel sağlık Sigortası (GSS) primleri yatırılmış oluyor. Ancak çalışmayan ve birinin bakmakla yükümlü kişisi olmayanlar, yani eşinin ya da çocuğunun sigortasından yararlanmayanlar açısından durum değişiyor.

Bu şekilde olanların gelir testi yaptırıp gerekirse GSS primi ödemesi gerekiyor. İşten ayrıldıktan sonra sigortalılar açısından 100 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı var. Bu 100 günün sonrasında eğer çalışmaya başlamazlarsa GSS primi ödemek durumundalar. Bunun için öncelikle gelir testi yaptırmakta fayda var. Çünkü eğer gelir testinde kriterlere uygun çıkarsanız bu kez GSS primlerinizi devlet karşılıyor. Yani eve giren gelir hanedeki kişi sayısına bölünerek belli bir miktarın altında olursa GSS primi ödenmiyor. Bunun dışında kalanlar ise her ay GSS primi ödemek zorunda.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir