Gündem

Emniyet Genel Müdürü Olarak Atanan Eski Şırnak Valisi Mehmet Aktaş Kimdir?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde görev değişikliği yapıldı. Uzun süredir, Emniyet Genel Müdürü olarak görev yapan Celal Uzunkaya görevinden alınarak İçişleri Bakanlığı’nda görevlendirildi. Celal Uzunkaya’nın yerine ise Şırnak Valisi olarak görev yapan Mehmet Aktaş atandı. 

İçişleri Bakanlığı konuya dair bir duyuru yayımlayarak  Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı Kararmesi ile yayımlanan kararı aktardı. 

Söz konusu karar; ”Emniyet Genel Müdürü Celal UZUNKAYA’nın Bakanlık Emrine, Şırnak Valisi Mehmet AKTAŞ’ın Emniyet Genel Müdürü (Vali), Bayburt Valisi Ali Hamza PEHLİVAN’ın Şırnak Valisi ve Hakkari Vali Yardımcısı Cüneyt EPCİM’in Bayburt Valisi Olarak Atanmaları Hakkında Karar” başlığı ile yayımlandı. 

EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ MEHMET AKTAŞ KİMDİR?

Mehmet Aktaş 1968 Elazığ doğumludur. İlk ve ortaöğretimin ardından 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde eğitim almaya başladı. 1990 yılında üniversite eğitimini tamamlayan Mehmet Aktaş 1994 yılında girdiği sınavı kazanarak Malatya Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı. Adaylık sürecinde 8 ay süreyle İngiltere’de dil ve İngiliz Yönetim Sistemi ile ilgili eğitim aldı.

Bu süreçten sonra kaymakamlık görevlerinde bulunan Mehmet Aktaş Aksaray-Gülağaç, Malatya-Kuluncak, Muş-Hasköy, Düzce-Cumayeri ve Rize-Çayeli ilçelerinde bu görevi yürütttü. Daha sonra, 2010-2014 yılları arasında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nde sırasıyla Şube Müdürü, Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Mehmet Aktaş Şubat 2014 kararnamesi ile İçişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı görevine getirildi. 1 Haziran 2016 tarihli Valiler Kararnamesi ile Karabük Valiliğine atandı. Mehmet Aktaş Şınrak Valiliği görevini ise 30 Haziran 2017 tarihinden itibaren yürütüyordu. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir