Gündem

Emniyet Sahte Bankalara Karşı Uyardı! Sosyal Medyadan Dolandırıyorlar

Emniyet yetkilileri özellikle sosyal medya sitelerini kullanarak banka isimlerini ve logolarını takip edip sahte sitelere yönlendiren dolandırıcılara karşı vatandaşları uyarıyor.

Dolandırıcılar vatandaşların hesap bilgilerini çalarak banka hesaplarındaki paraları tırtıklanmaya başlıyor. Yetkililer son dönemde artan mağdurlardan dolayı bir açıklama gerçekleştirdi. Özellikle sosyal medya kullananları uyardı.

 Yetkililer mağdurların özellikle Twitter Instagram gibi çok sayıda insan tarafından tercih edilen sosyal medya sitelerinde bankaların ismini logosunu taklit ederek insanları dolandırmaya çalışan örgütlerin olduğunu söyledi.

Siber dolandırıcılar ilk olarak sahte sosyal medya hesapları açıyorlar ardından bankalara ait siteleri birer birer kopyalayarak müşterileri o bankaya yönlendirmeye çalışıyorlar. Sahte siteler üzerinde her gün binlerce insan dolandırılıyor.

Linke ilk defa tıklayanlar 7000 lira para ya da telefon ile internet paketi hediye edileceği önünde bir yazı ile karşılaşıyor ve bu işlemler için vatandaşlardan kart numarası ve şifreleri isteniyor. Bu bilgileri veren vatandaşlarda dolandırılmış oluyor.

Emniyet yetkilileri Özellikle sosyal medya üzerinden dolandırıcılık yapan Siber dolandırıcılara karşı vatandaşları uyarıyor. Siber güçlerle mücadele ekipleri de 7/24 bu tarz içeriklerle insanları dolandırmaya çalışan siber dolandırıcılık çetelerine karşı çalışmalarına devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir