Gündem

En yüksek Cumhurbaşkanı maaşında da en düşük asgari ücret maaşında da dördüncüyüz

Cumhuriyet Halk Partisi Ekonomi Masası üyeleri Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında DİSK Genel İş Sendikası’nı ziyaret ederek DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile birlikte asgari ücret ve çalışma yaşamının sorunlarını değerlendirdiler.

Basın açıklamasında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, Türkiye’de 7 milyon civarında asgari ücretli çalışan bulunduğunu, çalışanların aileleri de hesaba katıldığında asgari ücretin milyonların meselesi haline geldiğini belirtti.

ASGARİ ÜCRETLİLER HER AY 700 LİRA VERGİ VERİYOR.VERGİ KESİNTİSİNE SON VERİLSİN

Ağbaba, “Asgari ücretliler, TÜSİAD’ın bugünkü açıklamasında da belirtildiği gibi açlık sınırının altında yaşamaktadır. Asgari ücretli çalışanlar ülkemizin en yoksul kesimini temsil etmesine rağmen maruz kaldıkları ağır vergi yükü de bu yoksulluğun ve sefaletin artmasına neden olmaktadır. Asgari ücretliler aldıkları ücretin 700 TL’sini her ay vergi ve diğer ödemelere ayırmak zorunda kalıyor. Açlık ve sefaletle boğuşan milyonlarca asgari ücretli, tek başına ülke genelinde gelir vergisi hasılatının yüzde 8’ini sırtlanmaktadır. Bunca açlığın, yoksulluğun ve çaresizliğin içinde yaşam savaşı veren asgari ücretlilerden vergi kesintisine son verilmesi gerekmektedir. İktidar eğer adil bir vergi düzeni kurmak istiyorsa, gözünü asgari ücretlinin cebindeki 3 kuruşa dikmekten vazgeçmelidir.” dedi.

BAKANIN AÇIKLAMALARI TÜRKİYE’DEKİ SİYASİ ANLAYIŞIN ÖZETİDİR

Çalışma Bakanının Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısında yaptığı açıklamaları sert sözlerle eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Asgari Ücret Komisyonu’nun ilk toplantısının ardından Sayın Bakan yaptığı açıklamada ücret artışı kadar, işin kendisinin yani istihdamın korunmasının da mühim olduğunu belirtti. Evet, bu ülkede yaşanan en ciddi iki problem işsizlik ve açlık sınırı altında yaşayan milyonlarca asgari ücretlinin varlığıdır. Sayın Bakan deyim yerindeyse “aba altından sopa göstermektedir.” Aslında, “asgari ücrete yüksek artış istemeyin, işveren asgari ücret yüksek çıkarsa işçileri işten çıkarır” demek istiyor. Bunun adı apaçık emekçiyi ve temsilcilerini tehdit etmektir. Asgari ücretin belirlenmesi Sayın Bakanın bahsettiği gibi istihdamı öteleyen bir konu değildir. İşverenin işçi çıkarabilme ihtimalini ortaya koyup masaya oturmak kabul edilemez. Milyonlarca emekçinin açlık sınırının bile altındaki asgari ücretine göz dikmek, işveren üzerinden onlara gözdağı vermek Türkiye’de siyasi anlayışın özetidir.” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM İŞÇİYİ TEHDİT ETMEK DEĞİL LÜKS VE ŞATAFATTAN VAZGEÇMEKTİR

“Eğer istihdamla ilgili bir çözüm bulacaksanız, çözüm asgari ücretliyi işiyle tehdit etmek değil, çözüm şatafattan ve lüksten vazgeçmektir” diyen Ağbaba, “Avrupa, İskandinav ülkelerini görüyoruz. Türkiye’deki lükse yaklaşamamaktadır. Dünyanın otomobil üreticisi Almanya’da makam otomobili sayısı Türkiye’nin dörtte biri, Japonya’daki makam araç sayısı Türkiye’nin 3 te biri. Sadece Saray’a alınan otomobillerin toplam tutarı 21 milyon TL’yi bulmaktadır. Yani Saraya alınan otomobillerin yerine mevcut asgari ücret ile en az 10 bin işsize istihdam sağlanabilir. Cumhurbaşkanı 74 bin 500 TL olan maaşını 81 bin 250 TL’ye çıkardı. Böylece, 2019 yılında asgari ücrete 161 TL zam yapan, memura yüzde 4’lük zammı reva gören Cumhurbaşkanı, kendi maaşına 7 bin TL zam yapmıştır. Türkiye OECD ülkeleri arasında asgari ücrete göre cumhurbaşkanı maaşının en yüksek olduğu 4. Ülkedir. Aynı zamanda, ne tesadüf ki, Türkiye AB ülkeleri arasında asgari ücretin en düşük olduğu 4.ülkedir. Tezatlık gözler önünde. Türkiye’nin özeti budur. TÜSİAD Başkanının gelir dağılımındaki adaletsizlikten bahsettiği işte budur. TÜSİAD bile artık uyarıya geçmiş durumdadır. Düşünün ki Saray’ın mutfak giderleri arasında yer alan baharat harcaması 118 bin TL’dir. Saray’a harcanan baharat tutarı şu haliyle 54 adet asgari ücrete denk gelmektedir. Kısacası ülkede şatafat ve lüks düşkünlerinin yarattığı israf düzenine son verilirse, ülkemizde hem istihdam artar hem de asgari ücret insan onuruna yaraşır adil bir düzeye yükselebilir.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DEKİ İŞSİZ SAYISI 95 ÜLKE NÜFUSUNDAN FAZLA

Türkiye’de işsiz sayısının, son bir yılda 1 milyon civarında artış göstererek 4 milyon 600 bine yükseldiğini kaydeden Ağbaba, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye de geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyona dayanmıştır. Ülkemizdeki geniş tanımlı işsiz sayısı dünyada 95 ülkenin nüfusundan daha büyüktür. İşsizlik rakamları arasında en vahim olanı ise hepimizin bildiği gibi genç işsizliktir. Sayın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yaptığı bir değerlendirmede, “AB’de 2007-2018 yılları arasında genç istihdamını en fazla artıran ülke olduk’’ demişti. Geçtiğimiz günlerde AKP Genel Başkanı da benzer açıklamalar yapmıştı. Bir söylenene bakıyorsunuz, bir de gerçeğe, siyahla beyaz kadar tezat var. Bir taraftan intihar eden insanlar, iş bulma umudu kalmayan insanlar… Tarihimizin en yüksek işsizliğinin olduğu dönemde, hem bakanın hem de cumhurbaşkanının açıklamaları halkla dalga geçmektir.

Ülkemizde genç işsizlik yüzde 27,4 ‘e yükselerek Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştır. Daha kolay anlaşılması için söylersek ülkemizde her 3 gençten biri işsizdir. 3 milyon 516 bin gencimiz ne istihdamdan ne de eğitimden yararlanmaktadır. AB genelinde genç işsizlik ortalama olarak yüzde 14 civarındadır. Türkiye de AB genelinde genç işsizliğin sürekli olarak arttığı ikinci ülkedir.”

İŞSİZ KALAN 10 KİŞİDEN 8’İ İŞSİZLİK SİGORTASINDAN FAYDALANAMIYOR

Türkiye’de İşsizlik Sigorta Fonu’ndan işsizlerin dışında hemen herkesin yararlanıyor olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, konuşmasında İşsizlik Sigortası ile ilgili de çarpıcı rakamlara yer verdi:

“Ekim ayı itibariyle İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 39 bin kişidir. Ekim ayı itibariyle işsizlik sigorta fonundan yararlanan kişi sayısı 599 bin kişidir. Yani Ekim ayı verilerine göre işsizlik sigorta fonundan yararlanamayanların sayısı 3 milyon 400 bin kişi civarındadır. Buda demek oluyor ki ülkemizde işsiz kalan her 10 vatandaşımızdan 8’i işsizlik sigorta fonundan yararlanamamaktadır.2020 yılı hükümet programında işsizlik sigorta fonunda birikecek olan tutar 138 milyar olarak ön görülürken, İşçilere ödenecek olan tutarın 8 milyar TL olması ön görülmektedir. Merak ediyoruz aradaki 130 milyarlık farkı geçmişte olduğu gibi kamu bankalarına mı aktaracaksınız yoksa yandaş şirketleri kurtarmak için kaynak mı sağlayacaksınız? 5 li çeteye mi vereceksiniz? İşsizlik sigorta fonundan yararlanabilmek için öyle koşullar oluşturulmuş ki, işsizlik maaşından işsiz kalan dışında neredeyse herkes yararlanabilir durumda. Öyle ki Türkiye OECD ülkeleri arasında işsizlik maaşının bağlanabildiği en zor 3 ülkeden biri olmuş durumdadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak çalışanlarımız adına insan onuruna yaraşır adil bir ücret hakkı için mücadele edeceğimizi bir kez daha vurgulamak istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir