Gündem

Enerji Bakanı Fatih Dönmez Açıkladı! Doğalgaza Yeni Zam Var Mı?

Kış mevsimi ile beraber özellikle de asgari ücretle çalışan dar gelirli vatandaşların doğalgaz derdi de başlıyor. 

Evler ısınırken vatandaşın cüzdanı yanarken özellikle de son dönemde üst üste gelen doğalgaz zamları vatandaşı mağdur ediyor. 

Bakan Dönmez’den Doğal Gaz Fiyatlarına Zam Açıklaması! 

Doğalgaz fiyatlarına son  dönemde yapılan zamları değerlendiren Bakan Dönmez  petrol fiyatlarında yaşanan zamların aşağı yukarı doğal gaz fiyatlarına 6 ay kadar sonra yansıdığını söyledi.

Pompalara yansımanın ise 1 hafta içerisinde yaşandığını belirten Bakan Dönmez Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olması nedeni ile zamları engelleme güçleri olmadığını söyleyerek “Tabi kaynak ülkesi olanlar açısından bir rahatlık var çünkü kendi ülkelerinde bunları ürettiği için kendi vatandaşlarına bazen çok daha uygun koşullarda petrol ve akaryakıtı, doğal gazı verebiliyorlar.

Ama bizim dışa bağımlı olduğumuz bir ürün için o kontrolleri yapma şansımız yok. Maliyetler değiştikçe bunlar tarifelere yansıyacak ama doğal gaz tarafında, özellikle BOTAŞ hakikaten son birkaç yıldır fedakarlık yaparak bu süreci yönetmeye çalışıyor. Yine bu süreç bu şekilde devam edecek. Kısa vadede herhangi bir değişiklik olmayacak. Orta ve uzun vadede petrol fiyatları, kurdaki hareketlilik ve diğer maliyet unsurlarını birlikte izleyeceğiz ve ona göre hareket edeceğiz” diyerek yakın zamanda bir zam planlaması olmadığını söyledi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir