Gündem

Erdoğan imzaladı: Binlerce işçiye müjde geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla birlikte resmi gazetede yayınlanan kararda, kamu kurumlarında çalışan 500 bin işçinin ikramiyelerinin son ödeme tarihi 13 Aralık olarak belirlendi. 

Tutar ne kadar olacak?

 Bir yılda 52 günlük ikramiye alan işçilerin büyük ödemeleri rakamları ile birlikte 6000 liraya nasıl ortamlarda the 4 bin lirayı geçeceği belirtildi.

Karar resmi gazetede yayınlandı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla birlikte karar resmi gazetede yayınlandı. Yayınlanan kararda  ödemelerin 13 Aralık’ta yapılacağı bildirildi.  Buna göre 1 yıl çalışan  işçilerin 52 günlük hesabı ödeniyor, yine aynı şekilde ek 13 günlük tediye ödemesi ise cumhurbaşkanının verdiği kararla yapılacak.

Net tutar ne kadar?

Asgari ücretten bakıldığında bir işçinin yıllık brüt tediyesi 4 bin 435 lirayı buluyor. Bu işçinin alacağı toplam ikramiye miktarı ise 2 bin 981 lirayı geçiyor. 3.500 lira brüt ücret alan bir işçi ise 13 Aralık’ta son tediye olarak 1.020 lira görecek.. Buna göre bu işçinin toplam hesabına yatan ücret ise brüt 6.066,84 lira net olarak ise 4.079,40 lirayı bulacak.

Hesaplama yöntemi

İşçilerin tediyeleri brüt ücretten hesaplanıyor. 13 günlük brüt ücretlerinde primler düşülüp vergisi belirleniyor. Ekim ayı sonrası vergi dilimi yüzde 20’ye çıktığından dolayı hesaplama bunun üzerinden yapılıyor. Kesintiler sonrası ortaya çıkan rakam işçinin hesabına yatırılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir