Gündem

Erdoğan’ın açıklamaları dünya medyasına bomba gibi düştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir televizyon programında dünya gündemine ilişkin çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan gündemde geniş yer bulan ABD’nin 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak ele alan yasa tasarısınıda değerlendirdi.

 “İncirlik ve Kürecik’i kapatırız”

 Erdoğan, Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından kabul edilen sözde Ermeni Soykırımı tasarısını sert bir dille eleştirirdi ve İncirlik ile Kürecik uyarısında bulunarak, “ABD’nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması, her iki taraf için de çok önemlidir. Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamaları üzerine dünya basını alarma geçti. Dünya medyası bu sözleri son dakika ve flaş haber olarak duyurdu 

 İşte dünya medyasında yer alan haberler

REUTERS

Reuters haberi “Erdoğan-Türkiye ABD tehditleri karşısında İncirlik Hava Üssü’nü kapatabilir” başlığıyla geçti. Ve şu ifadelere yer verdi.”Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız. Bunlar bu tür şeyleri yapar da biz de elimiz boş duracak değiliz.”

DEUTSCHE WELLE

Alman Deutsche Welle (DW) de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini “Erdoğan ABD’nin iki stratejik üssünü kapatmakla tehdit ediyor” başlıklı haberiyle takipçilerine aktaran DW, Türkiye’nin bahsi yükselttiğini belirterek, Rus hava savunma sistemi satın alması nedeniyle ABD’nin yaptırım uygulaması halinde, “karşılık vermekle tehdit ettiğini” yazdı.

RUSSIA TODAY

 RT, “Ankara ABD’nin Türkiye’ye karşı ek yaptırımlarına mukabele olarak İncirlik Hava Üssü’nü kapatma seçeneğini elinde tutuyor” şeklinde bir yazı ele alırken Adana’da bulunan inceleyin yanı sıra Kürecik radar üssünün de kapatılabileceğini hatırlattı.

 ABD’nin yasa tasarısı

ABD Senatosu, 1915 olaylarını sözde ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan tasarıyı kabul etti.

Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Texas Senatörü Ted Cruz tarafından sunulan söz konusu tasarı onaylandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir