Gündem

Ev sahipleri depremzedelere sırt döndü! Elazığ’da kiralar 2 katına çıktı!

Ülkenin doğusunda meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremden sonra çok sayıda insan evsiz kaldı. Elazığ Sivrice’de meydana gelen depremde evlerinden olan insanlar, kiralık daire arayışına başladı. Geçici olarak çadır, okul, cami, spor salonları ve misafirhanelerde kalan insanlar, kiralık ev bulma konusunda sıkıntı yaşamaya başladı. Artan talebi fırsat bile ev sahipleri istedikleri kira miktarını neredeyse iki katına yükseltti. Daha önce konumuna ve büyüklüğüne göre 700 ile 1500 lira arasında değişen fiyatlar depremden sonra bir anda 1500 ile 2 bin liraya yükseldi. Durum karşısında ne yapacaklarını şaşıran Elazığlılar, yetkililere ve ev sahiplerine seslendiler.

Kış mevsiminde yaşanan şiddetli deprem sonrası hava sıcaklığının özellikle geceleri eksilere düşmesi ile zorluk yaşayanlar, barınmak için kiralık ev aramayan yurttaşlar, yüksek fiyatları mecburiyetten kabul etseler bile oturacak ev bulmakta zorlanıyorlar. Kiralık ev için bir çok emlakçı gezdiğini söyleyen bir deprem mağduru “Deprem öncesi 700 lira olan eve şimdi 1500 lira istiyorlar. Bin lira olan ev için de 2 bin lira talep ediyorlar. Depremzedelere yardım etmek yerine bu durumu birçok ev sahibi maalesef fırsata çevirdi. Depremden sonra bir de fırsatçılar yüzünden mağdur duruma düştük” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Ev sahipleri insaflı olsun

Ev sahiplerine insaflı olması için çağrıda bulunan depremzedeler, yetkilerden de sorunlarının çözümü için yardım istediler. Ev bulamayan bir depremzede durumu hakkında “Deprem nedeniyle mağdur olduk. Şu an birçoğumuz çadır ya da spor salonu, okullarda kalıyoruz. Çok şükür yardımlarla karnımız doyuyor, devletimiz bize bakıyor. Ama fırsatçılar kiraları arttırdığı için ev bulamıyoruz. Hepimiz fırsatçılardan şikâyetçiyiz ve önüne geçilmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Ev sahipleri bunu fırsata çevirdi

Öte yandan Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak bu durumdan emlakçılarında şikâyetçi olduğunu bildirdi. Albayrak açıklamasında “Hasarlı binalar yıkılmaya başlandığı için vatandaşlar kiralık daire aramaya başladılar. Ne yazık ki bu durumu bazı arkadaşlar fırsata çevirdiler. Deprem öncesi 800 TL olan evler 1500 TL olmuş durumda. Ev sahipleri maalesef böyle fiyat veriyorlar. Birçok kişi maalesef bu durumdan nemalanarak kiraları iki katına çıkardı. Bazı ev sahipleri kiraları daha düşürdü veya bedava olarak depremzedelere tahsis etti. Ancak, büyük çoğunluğu bunu fırsata çevirip kiraları yükseltti” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir