Gündem

Evde Bakım Maaşına Enflasyon Zammı

Bilindiği üzere devlet evde yatalak hastalarına bakan vatandaşlara Evde Bakım Maaşı ödemesi yapıyor. Belirli şartların sağlanması durumunda bağlanan bu maaş, aylık olarak ödeniyor ve 1305 TL olarak hesaplara yatırılıyor. Türkiye geneli yüz binlerce kişi tarafından alınan bu maaş Temmuz ayında artacak.

EVDE BAKIM MAAŞINA TEMMUZ ZAMMI

Evde Bakım Maaşı alan vatandaşların aldıkları ücretler memur maaşlarına göre belirleniyor. Memur aaşlarına Temmuz ayında yapılacak enflasyon zammı ile Evde Bakım Maaşı rakamı da artacak. Memur maaşlarına yapılacak olan yüzde 5’lik toplu sözleşme zammı ile birlikte 1371 TL’ye ulaşacak olan evde bakım maaşı enflasyon farkından gelecek oran ile daha da artacak. 

Merkez Bankası’nın beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre memur maaş katsayısındaki artış yüzde 7’yi bulacak. Merkez Bankası tarafından yapılan bu değerlendirme gerçekleşirse evde bakım maaşı temmuz ayında 1397 TL olarak ödenecek. 

Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir?

Bu desteği alabilmek için bakıma muhtaç olan kişinin ağır engelli olması gerekiyor. Tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş raporunda bakılacak kişi için engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazması isteniyor. Bununla beraber evde bakım maaşı almak için anı hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir