Gündem

Evde Bakım Parası Yatan İllerin Listesi 14 Mart

Evinde hasta yakınına, engelli yakınına, yaşlı yakınına bakan ailelere sağlanan Evde Bakım Parası için Mart ayı ödemeleri başladı. Evde bakım parası alan milyonlarca vatandaş bu konuda araştırmalar yapıyor. Kamu ilanları olarak bizlerde evde bakım parası yatan tüm şehirlerin listesini sizlerle paylaşıyoruz.

Evde Bakım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde Bakım Parası ödemesi alacak vatandaşlar internet üzerinden ödemelerin yatıp yatmadığını sorgulayabilirler. 

İnternet üzerinden sorgulama yapacak olan vatandaşlar e-Devlet üzerinden bunun kontrolünü sağlayabilirler. Vatandaşlar e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulayabilirler. Sisteme kaydı olan vatandaşlar bu sorgulama işlemini T.C. ve kendilerine özel şifreleri yapabiliyorlar.

SMS İle Sorgulama

Evde Bakım Paraso sogulamasını kısa mesaj ile yapan vatandaşlar sorgulamalarını (Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar için) cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e sms atmaları yeterli oluyır. 1 sms ücreti ile ücretlendirilen bu sms ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM PARASI YATAN ŞEHİRLER

Mart 2019 Evde Bakım maaşı yatan illerin listesini aşağıdan görebilirsiniz.

1- Osmaniye 2- Tokat 3- Hatay 4- Antalya 5- Edirne 6- Aksaray 7- Afyonkarahisar 8- Kırklareli 9- Samsun 10- Kırşehir 11- Balıkesir 12- İstanbul 13- İzmir 14- Denizli 15- Konya 16- Mersin 17- Rize 18- Aydın 19- Ankara 20- Kocaeli 21- Tekirdağ, 22- Trabzon 23- Manisa 24- Bilecik 25- Bolu 26- Kırıkkale 27- Giresun 28- Adıyaman 29- Ordu 30- Ağrı 31- Uşak 32- Malatya 33- Zonguldak 34- Diyarbakır.

Ayın 15’inden sonra ise tüm şehirlere yatırılması bekleniyor. Evde Bakım Parası ödemesi yapılan şehirlerin listesi güncellendikçe siz okuyucularımıza bu listeyi anlık olarak paylaşacağız. 

Kimler Evde Bakım Parasını Kimler Alabilir?

Evde Bakım Parası vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören ödemeler arasında. Peki devlet tarafından sağlanan bu ödemeleri kimler alabilirler. 

Bu ödemeyi almak isteyen vatandaşların öncelikle tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor almaları gerekiyor. 

Çocuklar da evde bakım parası almak için bazı istisnai durumlar var. İşte o durum;

Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

Diğer Koşullar;

Gelir Şartı; Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.

Bakıma Muhtaç Tanımı

Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir