Gündem

“Evimin altından fay hattı geçiyor mu?” Cevap MTA sorgulama ekranında!

Elazığ’da 6.8 büyüklüğüne meydana gelerek çok sayıda insanın ölümüne neden olan depremden sonra vatandaşlar, depreme karşı yapabileceklerini merak ediyorlar. Gerekli tedbirleri almak isteyen ve evinin altından fay hattı geçip geçmediğini merak eden vatandaşların merakını Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) sitesinden giderebilirler.

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) internet sitesine girerek, evlerin altından ya da yakınından fay hattı geçip geçmeyeceğini kontrol edebileceklerini bildirdi.

Test edilerek güvenli olup olmadığı öğrenilebilir

Engin Er tarafından yapılan açıklamada; “Bugün E-devlete giriş yaptığımızda parselimizin zemin özelliklerini de görebiliyoruz. Dolayısıyla doğal afet anlamında çok net bilgilere sahip olabiliriz. Bunların yanı sıra en önemli şey binaların güvenliğidir. Binalarda mühendislik hizmeti alınmamışsa o bina güvenli bina değildir. Zemin etüdü mevcut binalara da yapılmaktadır. Sadece yeni yapılan binalar değil. Bundan sonra beton, demir ve proje uygunluğunu test ederek güvenli bir bina olup olmadığını net şekilde öğrenilebilir. Eğer bina sağlam değilse güçlendirme yapılabilir. Eğer zemin sağlam değilse zemin iyileştirme de yapılabilir” ifadeleri kullanıldı.

MTA’nın hazırladığı fay hattı haritasına ulaşmak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir