Gündem

Evlilik Hazırlığında Olan Gençlere En Az 6 Bin 500 TL Devlet Desteği

Evlenme hayali kuran gençlere devlet tarafından sağlanan destek miktarları Mart ayı içerisinde artmıştı. Bu artışın ardından bir hayli araştılan evlilik desteğine dair bilinmesi gerekenleri haberimizde derledik. 

Devletten hibe destek almak için yapılması gerekenler, sağlanması gereken koşullar ve yapılacak işlemleri adım adım sizlere anlatıyoruz. 

DEVLETTEN EVLENECEK GENÇLERE DEVLET DESTEĞİ

Devlet tarafından sağlanan evlilik desteğinin mantığı şu şekilde işliyor. Vatandaşlar öncelikle bankalardan çeyiz hesabı açtırıyorlar. Bu hesapta belirli bir süre para biriktiren vatandaşlar biriktirdikleri para tutarı ve süresi kadar hibe destek alıyorlar. 

Bu destek içinse bazı başvuru koşulları bulunuyor. Bu koşulların ilki yaş şartı. Evlilik desteği için evlilik hazırlığı yapan adayların için vatandaşların 18 yaşından büyük 27 yaşından küçük olmaları gerekiyor. Buna ek olarak ise çeyiz hesabının 24 yaşından önce açılmış olması isteniyor.

Para Çekme Detayları

Ayrıca çeyiz hesabı açan gençler para biriktirdikleri bu hesaptan istedikleri gibi para çekemeyecekler. Bununda koşulları bulunuyor. Bu koşullar kapsamında çeyiz hesabı birikimi yapanlar eyiz hesabından bir dönem içinde en fazla iki defa çekim yapacaklar. Çekim hakkının kullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarların toplamından az olmaması gerekiyor.

DESTEK MİKTARI

Başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlar hesapta para biriktirmeye başlıyorlar. Bu hesapta düzenli olarak 36 ay ile 47 ay arasında para biriktiren vatandaşlara yüzde 20 destek veriliyor. Bunun için azami tutar ise 6 bin 500 TL. Hesaba para yatırma süresi 48 ila 59 ay olanlar için yüzde 22 destek tutarı sağlanıyor ve maksimum 7 bin 500 TL destek alınıyor. Çeyiz hesabında para biriktirme süresi 60 ay ve üzeri ise destek oranı yüzde 25 oluyor ve destek tutarı 9 bin TL’ye ulaşıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir