Gündem

EYT İle İlgili En Çok Konuşulan Modeller! Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Dakika Gelişmeleri

EYT konusuna dair çalışmalara başlanacağının açıklanmasının ardından  konuya dair öneriler ve gündemde yer alan iddialar konuşulmaya başlandı. Bu haberimizde sizlere tüm bu iddiaları ve konuşulan tüm modelleri bir araya getirdi. 

EYT Çözüm Raporunda Asgari Ücrete Ek Devlet Zammı Formülü

EYT konusunda hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gönderilen EYT raporunda asgari ücret ile ilgili bölüm dikkat çekti. Bu raporda SGK primlerine yönelik hazırlanan ve asgari ücret ek artış sağlanması öngörülen düzenleme haberimizde.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda hükümet tarafından atılan ilk somut adım EYT’li vatandaşlar memnun etti. 

Bu konuda görevlendirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikar Başkanvekili Vedat Bilgin’e bir rapor sunuldu. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun tarafından hazırlanan rapor Cumhurbaşkanlığı’na sunulurken raporun detaylarına Sözcü ulaştı. 

Bu raporda yer alan bir bölümde EYT Sorunun Çözümü ile bağlantılı olarak asgari ücret artabilir. 

ASGARİ ÜCRETE DEVLET ZAMMI FORMÜLÜ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili hazırlanan raporda sorunun çözümüne bağlı olarak asgari ücrette ek artış yaşanabileceği ifade edildi. Bu konuda vatandaşların da yanlış bilgiler edindiğinin ifade edildiği EYT raporunun asgari ücret bölümünde vergiler ve SGK primleri üzerinde duruldu.

Vatandaşların asgari ücretten alınan vergilerin çok yüksek olduğunu düşündüğünü ancak böyle olmadığının ifade edildiği raporda yüksek olan maliyetin SGK primleri olduğu vurgulandı. 

Asgari ücretin 2 bin 20 TL olduğunun ifade edildiği raporda bu rakamın düşük olduğu ancak bir çalışanın işverene SGK,Vergi ve Ücret Maliyetinin 3.006,11 TL olduğu ifade edildi. Bu rakamında çok yüksek olduğunun vurgulandığı raporda halen yüzde 37.5 olan sigorta prim oranlarının yüzde 25 seviyesine çekilmesi önerildi. 

Bununla birlikte herkesin yararlanmadığı devlet teşviklerininde kaldırılarak eşit adaletli ve daha az maliyetli yeni bir sistemin kurulabileceği ifade edildi. 

Cumhurbaşkanlığı EYT Modeli: Kimler Nasıl Emekli Olacak?

Hükümet 20 yıl sonra Emeklilikte Yaşa Takılanlar için resmi adım attı. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan sonrası konu ekonomi ve kamu gündeminde sıkça yer almaya başladı. 

Kamuilanlari.com olarak çalışmalara dair ilk izlenimleri ve EYT’lilerin emekli olabilmelerine ilişkin ilk konuşulan çözüm önerilerini sizlere aktarıyoruz. 

EYT’DE CUMHURBAŞKANLIĞI MODELİ

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin, EYT Kurul Başkanlığı’na getirilmesinin ardından ilk açıklamasında homojenlik vurgusunda bulundu.

Bu konuda EYT’lilerin homojen bir yapı olmadığını ifade eden Vedat Bilgin bu açıklamasıyla farklı durumlarda bulunan vatandaşlar için farklı çözüm önerilerinin olabileceğinin işareti verdi. Çözüm önerileri konusunda konuşulanlar olasılık kapsamında olup en çok konuşulan modeli her eksik yıl veya her eksik ay için daha az maaş ile emeklilik. 

Dünyada bunun örnekleri olup bu örneklerde yaşı dolmadan emekli olmak isteyenler, emeklilik istemeleri halinde her eksik yıl yüzde 2 yada her eksik ay için yüzde 0.4 oranında daha az maaş alıyorlar. 

Bunun yanında yine farklı oranlarda daha az maaş ile erken emeklilik sağlayan bir diğer ülke ise erkeklerde 30 yıl sigortalılık süresi şartı olmasını talep ederken kadınlarda 25 yıl. 

EYT çözümleri için dünyada ki tüm emeklilik yöntemlerinin inceleneceği ve Türkiye Modeli oluşturulacağı öngörülenler arasında.

EYT için Düşünülen Türkiye Modeli: Emekliliğe Eksik Her Ay İçin Daha Az Maaş Modeli Mi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili tartışmalar alevlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın EYT Yasasına dair ilk adımı atmış olması, başta yaştan dolayı emekli olamayan vatandaşları olmak üzere milyonlarca bekleyeni heyecanlandırdı. 

Bu konuda Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Başkanvekili Vedat Bilgin’in görevlendirilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya verdiği önemi gösteriyor. 

Bu çerçevede atlan ilk adımlar sonrası şimdiden çözüm önerileri konuşulur oldu. En güçlü örnek ise halk arasında Finlandiya Modeli olarak bilinen sistem. Ancak bu konuda EYT için oluşturulacak kurulun başkanlığını yapacak olan Vedat Bilgin’in de ilk açıklamaları öne çıkıyor. 

EMEKLİLİĞE EKSİK HER AY İÇİN DAHA AZ MAAŞ

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar için gündemde olan ve sıkça konuşulan çözüm önerisi kısaca emekli olunamayan her yıl için daha az maaş ödenmesi. 

Bu çözüm önerisine geçmeden önce Sosyal Politikalar Başkanvekili Vedat Bilgin’in ilk eyt açıklaması dikkat çekiyor. Vedat Bilgin emeklilikte yaşa takılanlar için homojen bir yapı olunmadığı ve herkesin farklı bir duyurumu olduğunu ifade etti. 

Bu çerçevede EYT konusunda tek bir çözüm modeli mi yoksa birkaç farklı seçenek mi sunulur, henüz net değil. 

Finlandiya Modeli Nedir?

Finlandiya modeli olarak bilinen ve oldukça çok konuşulan öneride, emeklilik bekleyenlerin emekliliğe her eksik yıl veya her eksik ay için daha az maaş öngörülüyor. 

EYT’de Çözüm Arayışı: GSS Prim Ödeme Zorunluluğu Kaldırılacak Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Emeklilikte Yaşa Takılanlar için talimat vermesi ve kurul oluşturması, binlerce yaş bekleyen vatandaşı umutlandırdı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile EYT için kurul kuracak olan Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Başkanvekili Vedat Bilgin ise EYT’ye dair ilk açıklamasında çalışmanın uzun soluklu olacağını açıklamıştı. 

Peki uzun soluklu olacak bu çalışma için neler öngörülüyor. İşte ilk değerlendirmeler;

TÜRKİYE MODELİ GETİRİLECEK

EYT konusunun çözümü için dünya ülkelerinin örnekleri basında yer almıştı. Özellikle Finlandiya modeli, Emeklilikte Yaşa Takılanlar için konuşulurken diğer örneklerde gündeme gelmişti. 

Finlandiya modeline göre; emekli olmak için yaşı bekleyen vatandaşlar eksik her yıl için daha az maaş alıyorlar. Bu oranın her yıl için yüzde 2 olduğu da gündemde. 

EYT ile ilgili bu konular konuşulurken çözüm sürecinin uzun olacağının konuşulması bu süre boyunca EYT’li vatandaşların karşılaşacakları sorunları da gündeme getirdi. 

Bu Çerçevede;

Konuşulan bir diğer konu GSS prim ödemeleri. EYT’li vatandaşların her ay ödemek zorunda oldukları GSS primleri ile ilgili olarak çözüm sürecinde bu ödemelerin kaldırılabileceği konuşuluyor. Ancak EYT konusuna dair henüz net bir açıklama bulunmuyor. 

EYT ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmek için mobil uygulamalarımızı indiriniz.

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir