Gündem

EYT’liye Finlandiya Modeli: Eksik Her Yıl İçin Yüzde 2 Daha Az Maaş

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım yapmış olduğu bir açıklama ile EYT konusunda ilgili bakanlığın çalışması olduğunu ifade etmişti. 

Bu konuda öğrenilen bilgilere göre Çalışma Bakanlığı’nın Finlandiya’da uygulanan yöntem üzerinde bir çalışma yaptığı iddia edildi. Yeni Akit’te yer alan haberin detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

EKSİK HER YIL İÇİN DÜŞÜK MAAŞ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için düşünülen Finlandiya modelinde sistem şu şekilde işliyor. Emekli olmak isteyen ancak emeklilik yaşı gelmemiş kişi daha eksik bir maaş karşılığı emekli olmaya razı oluyor. Ayrıca daha sonra prim ödeyerek maaşını yükseltebiliyor. 

Finlandiya’da uygulamada olan sisteme göre; emekliliğine belli bir süre kalanlara, alınacak maaş için her yıl yüzde 2 eksik maaş ödenmesi ve bu maaştan emekli olunması uygulaması var. Kabul eden hemen emekli oluyor. Emekliliğine iki sene kalan yüzde dört , üç yıl kalan yüzde 6 daha az maaş ile emekli olabiliyor. 

Bu sisteme göre; Türkiye’de emekliliğine 4 yıldan daha az kalmış yaklaşık 500 bin vatandaş bulunuyor. Sistem uygulamaya girerse bu vatandaşlara 4 yıllık süre için yüzde 8 daha az maaş ödenerek emekli olması sağlanacak. Bu rakamlara göre 2 bin TL maaşla emekli olabilecek bir kişi yüzde 8 daha az maaşla 1840 TL’ye emekli olabilecek. 

Binali Yıldırım’ın işaret ettiği çalışmaların devam ettiği açıklamasına göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu sistem üzerinde duruyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir