Gündem

Genel Af Yasasında Yer Alacak Düzenlemeler ve Detayları

Uzun süredir gündemde olan af yasası adına somut adımlar atılmış durumda. Af yasası ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların çalışmaları devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son detaylar hakkında açıklamalarda bulundu. 

Bu açıklamalara göre genel af yasasının içeriğini sizlerle paylaşıyoruz. 

GENEL AF YASASI VE DETAYLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların ardından Sabah tarafından elde edilen bilgilerde, yasanın hangi suçlar için çıkacağına değinildi. BU kapsamda çalışmanın af yasası olmadığı sadece bazı düzenlemeler yapılacağı öğrenildi. 

İlk Konu: Söz konusu düzenlemeden terör suçluları kesinlikle faydalanamayacak. Bu yasa ile terör suçlularının cezalarında indirim olmayacak.

İkinci Düzenleme: Kadın ve çocuk cinayetleri konusunda önemli düzenlemeler yapılacak. Bu suçlarda için öngörülen ceza ise kadın cinayetlerinde en az 40 yıl hapis, çocuk suçlarından da en az 50 yıl hapis. Ayrıca bu tür suçlardan hükümlü olanların indirimden yararlanması ve cezalarını mevcut sisteme göre çekmeden dışarı çıkmalarına izin verilmeyecek.

Ceza İndirimleri: Af düzenlemesi ile ceza infaz süreleri düşürülecek. Düzenlemede adli suçlarda yüzde 66 olan bu sürenin yüzde 50’ye doğru çekilmesi üzerinde duruluyor. Ayrıca düzenlemede yer alan bir diğer başlık ise ekonomik suçlar. Bu tür suçlardan dolayı verilen haips cezalarının para cezasına çevrilmesi planlanıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir