Gündem

Hak İş Sendikası’ndan İBB’den İşten Çıkarılan İşçiler İçin Açıklama

Hatırlanacağı üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bağlı iştirak şirketlerden son dönemlerde çok sayıda işçi işinden kovulmuştu. Bu işten çıkarılmalar devam ederken konuya dair açıklamalar geldi. 

İşçi tarafı işten çıkarmalar ile ilgili olarak kendilerine söz verildiğini ifade ederken belediyeden yapılan açıklamada işten çıkarılanların seçim öncesi işe alındığı ifade edilmişti. 

HAK İŞ SENDİKASINDAN AÇIKLAMA

Hak İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, İBB’de yaşanan işten çıkarılma olaylarına dair açıklamalarda bulundu. 

Konuşmasının başında işçilerin işe alım sürecinde hangi hukuksuzluklar ortaya çıktıda bu işçiler işinden çıkarıldı, diye soran Mahmut Arslan İBB’ye şu soruları yöneltti. ”Bu arkadaşlarımız hakkında hangi disiplin soruşturması yapıldı da bu arkadaşlarımızın iş akdi feshediliyor? Bu arkadaşlarımızın hangileri işe gelmemiş, verilen işi yapmamış, iş yerlerinde huzursuzluk çıkarmış, bir siyasal mücadelenin bayraktarlığını yapmış? Bunlar tespit edildi de mi bu arkadaşlar çıkarıldılar?”

Mahmut Arslan konuşmasında 31 Mart tarihinden sonra sendika olarak çok sayıda haksızlık yaşadıklarını ifade etti. Bu konuda yürürlükte olan mevzuatı hatırlatan Mahmut Arslan bir işçinin seçime 5-6 ay ya da 1 yıl kala işe alınmayacağına dair herhangi bir hukuki sınırlama olmadığını belirtti. İşten çıkarılan işçilerin İŞKUR ile işe alındığını da vurgulayan Mahmut Arslan şu açıklamada bulundu.

“Bu işçiler usulüne göre alındıysa, kimse bunları suçlayamaz. 2 Nisan 2018’den itibaren belediyelerin hiçbir hizmetinde işçi odaklı taşeron çalıştırılamaz. Peki, belediyenin ihtiyacı olan işçiler, İŞKUR üzerinden alınıyorsa bunun neresi yasa dışıdır? Neresi ahlak dışıdır? Neresi kurallara aykırıdır?”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir