Gündem

Halı Sahaya Erken Girmek İsteyen Savcı 14 Öğretmeni Gözaltına Aldırttı

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde 27 Şubat Çarşamba akşam saatlerinde bir savcı 22.00 –  23.00 saatleri arasında olan halı saha maçını 21.00-22.00 saatlerine aldırmak istedi. O saatte yer ayıran ve maç yapan 14 öğretmen ise yer değiştirmek istemedi. Bunun üzerine savcı emniyetten polisleri çağırarak 14 öğretmeni gözaltına aldırdı.

14 ÖĞRETMENİ GÖZALTINA ALDIRTTI

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde yaşanan olayda savcının ekibi saat 21.00’de halı sahaya girerek maç yapmak istediler. Ancak öğretmenler yer değiştirmek istemedi. Bunun üzerine savcının bulunduğu ekip dışarı çıkarıldı. Bunun üzerine Savcı emniyetten polisleri arayarak halı sahaya gönderdi.

Halı sahaya gönderilen polisler kimlik kontrolü yapmak istediler. Kimlikleri halı sahada yanlarında olmayan öğretmenler karakola götürülüp gözaltına alındılar. 1 saat gözlatında bulunan öğretmenler daha sonra serbest bırakıldı. 

ÖĞRETMENLERE DESTEK

Yaşanan bu olayın üzerine Milli Eğitim bakan yardımcısı Mustafa Safran ve Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel müdürü Hamza Aydoğdu yaşanan olaya tepki gösterdiler.

Mustafa Safran açıklamasında “Öğretmenler bu ülkenin üvey evladı değildir, sahipsiz hiç değildir. Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözlatına alınması bizleri derinden üzmüştür.” ifadelerini kullandı.

Hamza Aydoğdu ise yaptığı paylaşımında ” Diyarbakır’da 14 öğretmenimiz halı sahada maç yaparken gözaltına alınmıştır. Adalet, şahsi ihtiraslar için kullanılamaz; öğretmenlerine reva görülen bu muameleyi şiddetle kınıyorum. Öğretmenler, toplumun çimentosudur; itibarlarının zedelenmesi kabul edilemez.”

HSK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Ali Yalçın yapmış olduğu açıklamasında, ”HSK Konuya ilişkin inceleme ve soruşturma başlatmıştır.Bu duyarlı davranış için teşekkür ediyorum.” dedi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir