Gündem

Hükümete EYT’liler İçin Yıllık 60 Milyar TL’lik Kaynak Önerisi

Kamu gündeminin en önemli konu başlıklarından olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yeni bir öneri geldi. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak tarafından sunulan öneride hükümetin kayıt dışı işsizliği kayıt altına almasıyla aylık 5 milyar, yıllıkta 60 milyar TL kaynak sağlayabileceğini söyledi. 

CHP’DEN HÜKÜMETE KAYNAK ÖNERİSİ

CHP Antalya Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Çetin Osman Budak, EYT konusuna dair bir değerlendirmede bulundu. Hükümetin kaynak bulamamasından dolayı EYT konusunda adım atmadığını hatırlatan Çetin Osman Budak bu konuda atılacak adımlarla kaynak oluşturulabileceğini söyledi. 

Çetin Osman Budak konuya dair değerlendirmelerinde Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerini paylaşarak Türkiye’de kaçak ve kayıt dışı çalışan işçi sayısının 9 milyon 160 bin olduğunu açıkladı. Asgari ücretle çalışan bir işçiden 729 TL kesinti yapıldığını söyleyen CHP Milletvekili Budak bu işçilerin kayıt altına alınması ile EYT için kaynak oluşacağını aktardı.

“Devlet bugün asgari ücretten, vergi ve prim adı altında 729 lira 38 kuruş alıyor. Aile işçileri bir yana, sadece 6 milyon 731 bin kişilik kayıt dışı çalışanların kayda alınması halinde bile kamunun aylık prim ve vergi tahakkuku 4 milyar 909 milyon 456 bin lirayı buluyor. Kuşkusuz kayıt dışılığın sıfıra indirilmesi mümkün değildir. Ancak kısa, orta ve uzun vadeli yapılacak çalışmalarla sorun kökünden çözülür ve kaynak sorunu kalmaz”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir