Gündem

Hükümetten EYT Yasası Konusunda 23 Haziran Önce Müjde Gelir Mi?

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul’da seçimlerin iptal etmesi ve 23 Haziran’da yeni seçim düzenleme kararı almasının ardından EYT Yasasının bu süreçten nasıl etkileneceğini Kamuilanlari.com olarak değerlendiriyoruz.

İSTANBUL SEÇİMLERİ VE EYT YASASI

31 Mart seçim döneminin en çok konuşulan konularının başında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu geldi. Muhalefet partileri tarafından sıkça gündeme getirilen ve kanun teklifi ile soru önergeleri ile Meclis’e taşınan konu hükümet tarafından da ele alındı. 

Seçim öncesi dönemde AK Parti kanadından gelen açıklamalar EYT Yasası ile ilgili çalışma olmadığı yönündeydi. 

Özellikle; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda konunun gündemde olmadığı ve bu konuda çalışma yürütülmediği bildirildi. Bu açıklamalara ek olarak Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ise konunun maliyet konusuna değinmiş ve EYT Yasası ile ilgili çalışma olmadığını ifade etmişti.

Bu Açıklamaların Ardından Yeni Süreçte

Hükümet tarafından gerçekleştirilen bu açıklamaların ardından yerel seçim süreci tamamlandı. AK Parti başta Ankara, Antalya, Mersin gibi büyükşehirleri kaybetti. İstanbul’da ise seçimlerin yenilenmesi kararı alındı. 

Bu seçimler öncesinde ise EYT Yasasının gündeme gelip gelmeyeceği merak ediliyor. EYT konusuna henüz değinen bir siyasi yok. Ancak ileriki günlerde konunun maliyet hesaplamasının yeniden gözönüne alınabileceği ve çalışma başlatılabileceği öngörüler arasında. 

Kamuilanlari.com – ÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir