Gündem

Hürriyet Gazetesi 45 çalışanını niçin işten çıkardı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM grup toplantısında Hürriyet Gazetesinde çalışan 45 kişinin çıkarılmasına ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. ‘’Hürriyet Gazetesinin 45 çalışanını işten attılar, çıkardılar. Niçin? Efendim işletmesel nedenlerle diyen Kemal Kılıçdaroğlu şöyle konuştu.

SENDİKA KURMAK İSTEDİKLERİ İÇİN İŞTEN ÇIKARILDILAR

‘’Aslında gerçek neden sendikalı oldukları için, sendika kurmak istedikleri için. Anayasanın 51.maddesini okuyayım Allah aşkına. Yani Anayasada var, ama fiilen Anayasa da uygulanmıyor. “Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir.” Doğru. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz. Zorlanıyor, dünya kadar örneği var zaten. Dolayısıyla Anayasa yazıyor bunu, ama hikâye, bu Anayasa da uygulanmıyor’’ dedi. Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti…

İŞTEN ÇIKARDIKLARININ HAKLARINI VER

‘’Bizim üzerinde durduğumuz konu ne? 45 çalışanı attın işten. Doğru, attın. Bunların haklarını ver, bunların aileleri var, çoluk çocuğu var bunların. Bunlar yıllarını verdiler, gazeteye verdiler yıllarını. Gün geldi 24 saat çalıştılar, yağmurdu kıştı fırtınaydı tipiydi borandı demediler haber peşinde koştular, gazete yaptılar bunlar. İşten atıyorum, kıdem tazminatı yok. Niye yok? Yine kızacaklar bana… Ne dedim? Kimin bir derdi varsa, o derdi bu kürsüden dile getirmek benim görevlerimden birisidir ve ben bu görevimi yapmak zorundayım’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir