Gündem

Hürriyet Gazetesi’nde Neler Oluyor? İşten Çıkartılma ve İstifalar Peş Peşe Geldi!

Gazeteciler, Hürriyet Gazetesi ile ilişiklerinin kesildiğini okuyucuları ile daha önceki zamanlarda olduğu gibi köşelerinden değil kendi sosyal medya hesaplarından paylaşmak zorunda kaldı. Çünkü çoğu işe gittiklerinde neden çıkartıldıklarını anlatan bir yetkili ile el sıkışarak değil, eve gelen tebligatla öğrendi; işten çıkarıldıklarını.

Hatırlanacağı gibi Doğan Grubu 2018 yılı içerisinde Türkiye’nin en yüksek tiraja sahip üçüncü gazetesi Hürriyet’ Demirören Grubu’na devretti. son bir haftada gazetede onlarca çalışanın işine son verildi. İşten çıkarmaların yüz yüze aktarılmaması, çalışanlara mektup yoluyla tebligat yapılması veya çalışanların e-posta ile bilgisayar hesaplarına girememeleriyle işten çıkarıldıklarını anlamaları tartışma yarattı ve tepki topladı. Son olarak Ayşe Arman, 27 yıldır Pazar röportajları yaptığı gazeteden istifa etti.

GAZETECİLER NEDEN VE NASIL İŞTEN ÇIKARILDI?

Çarşamba günü mektupla yapılan tebligatlarla başlayan işten çıkarma sürecinin Perşembe günü de devam ettiği belirtiliyor. Bazı gazeteciler hem işten çıkarmalara hem de süreçte uygulanan eve tebligat gibi yöntemlere tepki gösteriyor.

Bazı gazeteciler ise işten atıldıklarından, kurumsal mail hesaplarının kapatılması sonucu haberdar oldu. İşten çıkarmalar Perşembe günü de sürdü. Bazı gazeteciler durumu yine bilgisayar hesaplarının ve e-postalarının kapatıldığını görünce fark etti.

Ancak daha sonra iş akdi feshedilenler, bu kez İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne çağrıldı ve kendilerine yüz yüze bildirim yapıldı.Halihazırda gazetede çalışanların tedirginlik içinde olduğu, bir taraftan ertesi gün yayınlanacak gazetenin hazırlıklarını yaparken, diğer taraftan da İnsan Kaynakları’ndan gelecek olası telefonun kaygısını yaşadıkları aktarılıyor.

Süreçle ilgili yeterli bilgi alamadıklarını belirten gazeteciler, banka hesaplarında Cuma günü maaş yatıp yatmayacağını kontrol ederek işten çıkarılıp çıkarılmadıklarını anlamaya çalıştıkları belirtiliyor.

HÜRRİYET GAZETESİ İLE İLİŞİĞİ KESİLENLER KİMLER?

İşten çıkarılanların önemli bir bölümü muhabir ve editör. Şu ana kadar tebligat ya da yüz yüze bildirim yoluyla işten çıkarıldığı öğrenilen isimler arasında şu kişiler var:

İpek Özbey, Çınar Oskay, Banu Tuna, İpek Yezdani, Sebati Karakurt, İbrahim Yurtbay, Kenan Başaran, Önder Öndeş, Dürdane Kırçuval, Serkan Ocak, Mesude Erşan, Aydil Durgun, Aslı Barış, Mustafa Doğan, Arda Akın, Emre Özpeynirci, Ece Emre, Levend Korkut, Nigar Akan, Ahmet Can Şit, Şebnem Turhan, Ceyhun Kuburlu, Doğaner Gönen, Cenk Öz, Deniz Dallı ve Cansu Topçu.

Sadece haber bölümünden değil, az sayıda başka departmanlardan da işten çıkartılanlar var ve iş akdi feshedilenlerin sayısı 40’ı geçti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyelerinden 43’ünün işten çıkartıldığını duyurdu.

DEMİRÖREN VE HÜRRİYET GAZETESİ’NDEN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA YOK

İşten çıkarmalarla ilgili herhangi bir kurumsal açıklama yapılmadı. İşten atılanlar, insan kaynakları bölümünün kendilerine yeterli bilgi vermediğini söylüyor. Hürriyet Gazetesi’nden konu ile ilgili atılan tek adım  yazarlar bölümünden bahsi geçen isimlerin silinmiş olması oldu.

İŞTEN ÇIKARILANLAR ŞİMDİ NE YAPIYOR?

İşten çıkarılanlar TGS çatısı altında toplantılar yapıyor ve sendika avukatları ile işten çıkarmalara karşı hangi adımları atacaklarını tartışıyor. İşe iade davasının da çalışanlar arasında tartışıldığı ancak henüz bu yönde bir karar alınmadığı aktarılıyor.

ŞİMDİYE DEK KONUYA İLİŞKİN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI YAPANLAR NELER YAZDI?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir