Gündem

İl İl Evde Bakım Maaşı Yatan Şehirlerin Listesi Mayıs 2019

Devlet tarafından sağlanan ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği desteklerin başında evde bakım parası geliyor. Her ay vatandaşların hesaplarına çeşitli tarihlerde yatırılan evde bakım parası için Mayıs ödemeleri yapılmaya başlandı. 

Kamuilanlari.com olarak bizlerde bu haberimizde siz okuyucularımıza evde bakım parası yatan illerin sıralı tablosunu aşağıda aktarıyoruz. 

İL İL EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLERİN LİSTESİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan evde bakım parasını Türkiye geneli hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakınına bakan 5 milyon vatandaş alıyor. Belirli koşulları bulunan ödemeleri almak isteyen vatandaşlara ödenen bu destek parası 1305 TL olarak ödeniyor. 

Mayıs ayında bu ödemeleri alacak vatandaşlar için ise ödemeler başladı. Bu çerçevede ödemeleri yatan illerin listesi şu şekide;

Hatay, Tokat, Aksaray, Antalya, Ordu, Osmaniye, Giresun, Kırşehir, Karabük, Bursa, Samsun, Mersin, Denizli, Zonguldak, İstanbul, Malatya, Tekirdağ, Aydın, Konya, Bilecik.

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde Bakım Parası alan vatandaşlar ödemelerin hesaplarına yatıp yatmadığını nasıl sorgulayacaklar. Bunun için iki yöntem bulunuyor. Birinci yöntem telefondan kısa mesaj yani SMS göndermek. Bunun için Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alan vatandaşlar cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e sms atarak hesaplarını kontrol edebilirler. Ancak bunun için kullanılan operatör bir SMS ücreti almakta. 

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE ÖDENİR?

Evde Bakım Parası almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken ilk koşul ağır engelli bir akrabaya evde bakılması. Bunun için birinci yada ikinci derecen akraba olmak yeterli. Ancak burada bakımı yapılacak olan hastanın tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmekte.

Bunun dışında bakımı yapılacak kişinin kaldığı evdeki kişi başına gelirin 1219 lirayı aşmaması gerekiyor. Örneğin; 4 kişilik bir haneye ayda 4876 liranın altında gelir giriyorsa bakım maaşı için başvuru yapılabiliyor. 

EVDE BAKIM MAAŞI HESAPLARA NE ZAMAN YATAR?

Evde Bakım Maaşı alan vatandaşlara yapılan ödemeler her ay değişen tarihlerde yatıyor. Ancak ödemeler genellikle ayın ikinci haftasından sonra yapılmaya başlanıyor.

E-Devlet üzerinden evde bakım maaşı sorgulamak için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir