Gündem

İlk İHA Kıbrıs’a indi…

Kuzey Kıbrıs, 13 Aralık’ta Geçitkale’nin İHA ve SİHA merkezi olarak kullanılması kararı almış; yazılı bir açıklama yaparak “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti [KKTC] hükümeti olarak, Doğu Akdeniz bölgesinde yaşanan son gelişmeler ışığında KKTC’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığının (KTBK) talebi üzerine Geçitkale Havaalanı’nın İnsansız Hava Araçları ile yürütülecek faaliyetler için kullanılmasına izin verilmiştir.” demişti.

Geçitkale‘nin İHA ve SİHA’lara açılması için Türkiye ile Kuzey Kıbrıs yetkilileri arasında bir süredir görüşmeler sürüyordu.

3 tırla Kuzey Kıbrıs’taki Geçitkale Havalimanı’na gönderilen İHA ve SİHA‘ların, Doğu Akdeniz’deki sondaj ve savaş gemilerine eşlik etmek için artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden havalanacağı belirtiliyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yönetimin Başbakanı Ersin Tatar, kararın alınmasından sonra Türkiye’den “acil koduyla” Geçitkale’nin kullanılmasını istediklerini belirtti.

1982’de askeri amaçlı olarak inşa edilen Geçitkale Havaalanı’nda, savaş uçaklarının sığacağı büyük beton hangarlar bulunuyor. Alt ve üst yapının düzeltilmesi için çalışma da yapılacak.

İLK İHA HAVALANDI!

KKTC Bakanlar Kurulu, cuma günü, Geçitkale Havaalanı’nın İHA’larla yürütülecek faaliyetler için kullanılması kararı almıştı. KKTC hükümeti, Türkiye’nin talebi üzerine Geçitkale Havaalanı’nın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına (KTBK) tahsis edilmesine onay vermişti. Bunun üzerine Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığında bulunan Bayraktar TB2 tipi İHA, gerekli hazırlıklar sonrası saat 05.00’te Geçitkale Havaalanına uçtu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir