Gündem

İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldı! Ülkede coşkulu kutlamalar yapılıyor!

İngiltere basınında İngiltere’nin 1973’ten bu yana 47 yıldır üyesi olduğu Avrupa Birliği’nden ayrılması “tarihi bir gün” olarak yorumlandı. Dün akşam 23.00 saatlerinde gerçekleşen ayrılmayı İngiliz Halkı “brexit günü” kapsamında kutladı.

23 Haziran 2016’da ülkede yapılan referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı almıştı. Bu kararın ardından dün gerçekleşen ayrılma sonrasında ülke 31 Aralık’a kadar fiilen birliğin üyesi kalacak ancak siyasi karar mekanizmalarında yer almayacak. Geçiş döneminde taraflar, kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasına varmak için müzakere yürütecek. Yine de İngiltere Başbakanı Boris Johnson hükümeti, uzatma talep etmeyeceğini ve bir anlaşmaya varılsa da varılmasa da ülkeyi AB’den 31 Aralık’ta bütünüyle ayıracağını ilan etti.

Son değil başlangıç

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Bu akşam Avrupa Birliği’nden ayrılıyoruz” diyerek yön verdiği konuşmasında ayrılığın bir son değil başlangıç olduğunu söyledi. Johnson konuşmasına AB’nin son 50 yıl içinde aldığı yönün artık İngiltere’ye uymadığını da dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir