Gündem

IOM ve MEB’den Suriyeli Öğrencilere Ücretsiz Okula Taşıma Desteği

Türkiye’de ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik yeni bir destek verilmesi kararlaştırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından ortak gerçekleştirilecek olan destek projesi ile çoğunluğu Suriyeli öğrenciler olmak üzere taşıma hizmeti verilecek. 

SURİYELİ ÖĞRENCİLER İÇİN ÜCRETSİZ TAŞIMA DESTEĞİ

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) halen Türkiye geneli 25 bin öğrenciye ücretsiz taşıma hizmeti sunuyor. Bu hizmetler geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin okullara erişimini kolaylaştırmak amacıyla veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile IOM bu destek projesine yenilerini ekleyecek. Bu çerçevede Suriyeli öğrencilerin çoğunlukta olduğu Adana, Sakarya, Yalova, Batman, Antalya ve Siirt’te ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz ulaşım hizmeti verilecek. 

Söz konusu projenin iki yıl sürmesi bekleniyor. 2 yıl boyunca ihtiyaç sahibi 8 bin öğrenci, hem devlet okullarına hem de geçici eğitim merkezlerine ücretsiz taşınacak. Ayrıca MEB ile IOM tarafından sağlanacak bu detseğin yüzde 25’i Türk öğrenciler için kullanılacak. 

IOM Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava konuya dair açıklamalarında Türkiye’de 655 bin civarında geçici koruma kapsamındaki öğrencinin eğitim aldığını söyledi. Bu tür desteklerle daha fazla öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir