Gündem

İşçi Açığı 1.5 Milyon Olan Almanya Türk İşçi Alımı Yapacak Mı? İhtiyaç Duyulan Sektörler

Dünya ekonomisi son dönemlerde durgunluk içerisinde. Yaşanan bu durgunluk iş hayatına da yansırken işsizlik bir çok ülkenin başlıca sorunu haline geldi. Bu ülkelerden birisi de Türkiye. Türkiye’de geçtiğimiz günlerce TÜİK tarafından açıklanan verilerek göre 4.5 milyon civarında işsiz bulunuyor. 

Dünyada ekonomide bu tarz sorunlar yaşarken Almanya ise işçi sıkıntısı yaşıyor. Ülkenin 2019 yılı itibariyle tam 1 buçuk milyon iş gücüne ihtiyacı olduğu belirtiliyor. 

ALMANYA 1.5 MİLYON İŞÇİYE İHTİYAÇ DUYUYOR

Federal İş Ajansı Araştırma Enstitüsü (IAB), Almanya’da iş hayatına yönelik rapor hazırladı. Kurum tarafından hazırlanan rapor çeşitli sektörlerde ki iş alanlarına yönelik oldu. Bu sektörlerdeki personel ihtiyacını araştıran IAB Almanya’nın 1.5 milyondan fazla personel ihtiyacı olduğunu ve en aranan meslek gruplarının yazılımcılar, hekimler, bilim insanları ve yabancı dil bilen yüksek donanımlı çalışanlar olduğu bildirildi.

2018 yılının ilk üç ayında işçi açığı 221 bin kişi iken 2019 yılında işçi açığı 275 bin kişi arttı. Raporda ayrıca işverenlerin ajanslara bize acilen işçi bulun diye başvuruda bulunduklarını bildirdi. Almanya’da güncel işsizlik oranları ise yüzde 4’ün altında. 

Hangi Sektörlerde İşçi Talebi Var

Almanya belli başlı sektörlerde çok sayıda personele ihtiyaç duyuyor. Bu sektörler ise hasta ve yaşlı bakım sektörü, hizmet sektörü ile eğitim ve çocuk yetiştirme alanları oldu. Bu alanların dışında ülke farklı sektörlerde uzman işçilere ya da eğitimli, meslek sahibi çalışanlara ihtiyaç duyuyor. Bilgisayar uzmanları, program yazılımcıları, doktorlar, bilim adamları, dil bilen yüksek donanımlı insanlar ise bunların başında geliyor.

TÜRK İŞÇİ ALIMI YAPACAK MI?

Türkiye’de işsizlik oranlarının yüksek seviyede olması nedeniyle Almanya için yayımlanacak ilanların büyük talep görmesi bekleniyor. 2019 yılı için yabancı işçi alımında Türkiye’ye de yer veren Almanya için henüz bir ilan yok. Ancak işçi ihtiyacının artması ilanların yayımlanmasına neden olacaktır. 

Bunun yanında Türkiye’den gelebilecek yüksek donanımlı çalışanlar, mesleklerine uygun iş bulduğu takdirde Almanya’dan daha kolay oturma ve çalışma izni alabiliyorlar.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir