Gündem

İşsizlik Sorununun Çözümü için Mesleki Eğitim Önerisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 Temmuz ayının işsizlik rakamlarını ilan etmişti. İşsizlik rakamlarının artması ekonomi gündeminin tepesinde yer alırken esnaflardan konuya ilişkin açıklama geldi. 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yapmış olduğu yazılı açıklamasında, TÜİK işsizlik rakamlarını ele aldı. 

İŞSİZ GENÇLERİN SAYISI ARTIYOR

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TÜİK verilerine ilişkin yapmış olduğu konuşmasında işsizlik rakamlarında en önemli noktanın genç işsiz sayısı olduğuna dikkat çekti. Bir süredir genç işsiz sayısında artış olduğunu ifade eden Bendevi Palandöken şu ifadelere yer verdi.

“Maalesef gençlerimizde işsizlik oranı her yıl artıyor. TÜİK’in Temmuz ayı verileri ile genç işsizlik oranı 2014’te yüzde 18,2, 2015’te yüzde 18,3, 2016’ta yüzde 19,8, 2017’de yüzde 21,1, 2018’de yüzde 19,9 ve 2019’da yüzde 27,1 olarak açıklandı. Geçtiğimiz yıl genç nüfusu oluşturan 15-24 yaş arası nüfus 13 milyondu. Yani milyonlarca gencimiz bir iş sahibi değil.”

MESLEKİ EĞİTİM ÖNERİSİ

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı açıklamasında işsizlik sorunu için yapılması gerekenler hakkında açıklamalarda bulundu. 

Bu konuda mesleki eğitim üzerinde duran TESK Genel Başkanı, ”Hem genç işsizliğin azaltılması hem de ülkemizde birçok sektörün ihtiyacı olan nitelikli eleman açığını kapatmanın çözümü mesleki eğitimdir. Mesleki eğitime verilen önem arttıkça hem ekonomimiz büyüyecek hem de işsizliği azaltmış olacağız. En prestijli okullarda okumak, herkesin özendiği bölümlerden mezun olmak kadar, bir zanaat öğrenmek, mesleki ve teknik eğitim almak da önemlidir.” açıklamasında bulundu. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir